Медина (покраина)

административен регион во Саудиска Арабија

Координати: 25°0′N 39°30′E / 25.000° СГШ; 39.500° ИГД / 25.000; 39.500

Медина (арапски: المدينه) е покраина во Саудиска Арабија, на западниот дел од земјата, крај крајбрежјето на Црвеното Море. Зафаќа површина од 173.000 км² и има население од 1.310.400 жители (1999). Главен град е светиот град Медина. Други градови се Јанбу ел-Бар и Бадр Хунајн. Управник на покраината е принцот Абдулазиз ибн Меџид, внук на основоположникот на Саудиска Арабија, кралот Абдулазис ибн Сауд.

Медина
المدينه
покраина
Земја Саудиска Арабија
Главен град Медина
Површина 173.000 км2
Население 1.310.400 (1999)
Покраината Медина во рамките на Саудиска Арабија
Покраината Медина во рамките на Саудиска Арабија

Надворешни врскиУреди