Матијас Фишер (роден на 30 јули 1971) е германски професионален кошаркарски тренер и поранешен играч. Во моментов, тој е главен тренер на Валтер Тибинген од Кошаркарската Бундеслига (ББЛ).[1]

Матијас Фишер во 2015 година

Луксембуршка репрезентација уреди

Фишер го тренирал репрезентацијата на Луксембург во 2007 година.

Наводи уреди

  1. „Neue sportliche Doppelspitze“. telekom-baskets-bonn.de (германски). 5 June 2013. Архивирано од изворникот на 2013-10-20. Посетено на 19 June 2013.