Масакијо Маезоно (роден 29 октомври 1973) — јапонски фудбалер.

Јапонија Масакијо Маезоно
Лични податоци
Роден на 29 октомври 1973(1973-10-29)(50 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1996 Yokohama Flügels
1997–1998 Verdy Kawasaki
1998 Santos
1999 Goiás
2000 Shonan Bellmare
2001–2002 Tokyo Verdy
2003 Anyang LG Cheetahs
2004 Incheon United
Репрезентација
1994–1997 Јапонија Јапонија 19 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Статистика

уреди
  Јапонија
Сезона Настапи Голови
1994 6 0
1995 4 0
1996 7 4
1997 2 0
Вкупно 19 4

Надворешни врски

уреди