Марлене Фавела

(Пренасочено од Марлен Фавела)
Марлене Фавела
ПрекарМарлен
Роден(а)Силвиа Марлен Фавела Мераз
ЗанимањеГлумица, модел

Животопис

уреди

Силвија Марлен Фавела Мераз (шпански: ‎Silvia Marlene Favela Meraz; 5 август 1976 во Сантјаго Папасквиаро, Дуранго, Мексико) е мексиканска глумица. Студирала во Центарот за глумска едукација на Телевиза во Град Мексико. Позната е по улогата на Росаура Риос Оливарес во теленовелата “Дива мачка” (Gata Salvaje - 2002), улогата на Наталија Руиз во “Против ветрот и олујата” (Contra viento y marea - 2005) и улогата на Есмералда Санчес де Монкада во теленовелата на Телемундо “Зоро: Мечот и ружата” (Zorro: La espada y la rosa - 2007). Моментално е дел од филмската екипа на “Лицето на одмаздата” (Еl Rostro de la Venganza - 2012-2013)

Теленовели

уреди
Година: Македонско име: Оригинално име: Улога:
2012. Лицето на одмаздата -{El rostro de la venganza}- Ерика / Ева
2011. / -{Corazón apasionado}- Патрисија Кампос
2011. Наследници -{Los herederos del Monte}- Паула дел Монте
2008. / -{Playball}- Елена
2007. / -{Species: The Awakening}- Азура
2007. / -{Amor sin maquillaje}- Пина
2007. Зоро -{Zorro: la espada y la rosa}- Есмералда Санчес де Монкада
2006. Ружна Бети -{Ugly Betty}- Сестра Ева / Есмералда
2005. Против ветрот и олујата -{Contra viento y marea}- Наталија Риос
2004. Руби -{Rubí}- Соња Чаварија Гонсалес
2003. Невестински вел -{Velo de novia}- Анхелес Виљасењор
2002. / -{Gata salvaje}- Росаура Риос Оливарес
2002. Помеѓу љубовта и омразата -{Entre el amor y el odio}- Сесилија
2001. / -{Navidad sin fin}- Кукис
2001. / La intrusa Гвадалупе Лупита Рохас
2000. / -{Carita de ángel}- Амбер Ферер
2000. / -{La casa en la playa}- Марлена Нуњес
1999. За твојата љубов -{Por tu amor}- Моника
1999. / -{Mujeres engañadas}- Летисија
1999. / -{Infierno en el paraíso}- Патрисија
1999. / -{DKDA Sueños de juventud}- Гина
1998. / -{Asi es la vida}- Маријана
1997. / -{Maria Isabel}- Патрисија
1995. / -{Maria Jose}- Дебора