Мари Казин, родено име Мари Кларис Маргерит Гиле (19 септември 1844, Паимбуф – 18 март 1924 година, Екиен-Плаж) била француски пејзажен сликар, украсен уметник и вајар.

Село меѓу дрвјата
Камен двор

БиографијаУреди

Студирала во Париз со Жулиет Пејрол-Бонер (1830 – 1891), сестрата на Роза Бонхер, и со Жан-Шарл Казин, со кого се омажила во 1868 година. Почнувајќи од 1876 година, таа изложувала слики во Францускиот салон на уметници, а од 1882 година презентирала и скулптури.[1] Таа исто така изложувала на Кралската академија за уметности во 1874 и 1878 година.

Нејзината најпозната скулптура „Младите дами“ била прикажана во 1886 година и купена од владата во 1899 година. Сега е изложена во Музејот на Луксембург. Таа изложувала на Les XX во Брисел во 1887 година и освоила златен медал на Exposition Universelle (1889).

Во 1891 година, таа станала членка на Националното друштво за убави уметности.[2] Казин ги изложила своите дела во Палатата на ликовните уметности на светската колумбиска изложба во 1893 година во Чикаго, Илиноис.[3] По смртта на нејзиниот сопруг, таа го дизајнирала споменикот за неговиот гроб. Таа исто така дизајнирала споменик на лекарите Хуберт Казин (1724-1795)[4] и Пол Перрошо во Берк.

Истакната тема во нејзините слики се жените на работа. За време на Првата светска војна, таа одржувала студио во Латинскиот кварт. Во прилог на нејзината редовна работа, таа создала неколку фрески на нарачка и направила дизајни за фабриката Gobelins. Неколку години пред нејзината смрт, таа се повлекла во Па-де-Кале.

Нејзиниот син, Мишел Казин (1869–1917), станал познат гравер.

Казин била вклучена во изложбата Жени во Париз 1850-1900 година во 2018 година.[5]

НаводиУреди

  1. „Marie Cazin“. National Gallery, London. Посетено на 30 December 2014.
  2. Gaze, Delia (1997). Dictionary of Women Artists: Artists, J-Z (англиски). Taylor & Francis. ISBN 9781884964213.
  3. Nichols, K. L. „Women's Art at the World's Columbian Fair & Exposition, Chicago 1893“. Посетено на 24 July 2018.
  4. Pas-de-Calais, Commission départementale des monuments historiques du (1886). Épigraphie du département de Pas-de-Calais (француски).
  5. Madeline, Laurence (2017). Women artists in Paris, 1850-1900. Yale University Press. ISBN 978-0300223934.

Надворешни врскиУреди