Манами Оку (родена на 22 Ноември 1995 во Токио) е јапонска пејачка. Таа била претходен член на јапонскиот женски бенд АКБ48. Таа го направила своето деби во Февруари 2006 како член на "Тим К". Мајката на Оку е јапонка, а нејзиниот татко е италијанец.

Манами Оку
Изворно име奥 真奈美
Роден(а)22 ноември 1995 (1995-11-22) (26 г.)
ПотеклоТокио, Јапонија
ЗанимањаПејач
Период на активност2006–2011, 2018– денес
ИздавачиКинг Рекордс, Флејв Енетертејнмент
СоработнициAKБ48

Подоцна била префрлена во тимот Б.

Оку дипломирала на АКБ48 во април 2011 година, кога имала само 15 години и ја напуштила музичката индустријата за да се фокусира на студиите. На 5 март 2018 година, било објавено дека Оку припаѓа на компанијата за таленти Флејв Ентертејнмент.[1]

Од 31 јануари 2020 година, таа повеќе не е дел од Флејв Ентертејнмент по официјална објава на друштвените мрежи.[2]

КариераУреди

Оку е родена на 22 ноември 1995 година во Токио, Јапонија. Во 2006 година, таа била на аудиција за АКБ48 и била дадена на тимот К. Таа исто така била член на подгрупата АКБ48 Хонегуми (групата била формирана за детско телевизиско шоу во 2007 година). Таа била префрлена во тимот Б на 23 август 2009 година. Оку објавила соло сингл наречен „Катацумури“ во 2011 година. Песната била искористена како тематска песна за аниме на Образовната телевизија НХК, наречено Ојарумару .[3]

Таа одиграла помали улоги во драмите на АКБ48 Маџисука Гакуен (2010) и Сакура Кара но Тегами (2011). Оку дипломирала на АКБ48 во април 2011 година.

ДискографијаУреди

Соло песниУреди

Наслов Датум на издавање Позиции на графикони Продажба
( Орикон )
Орикон
Неделен графикон на песни
Билборд Јапонија

Најдобри 100

РИАЈ

Дигитален графикон на песни

Прва недела Вкупно
"Катацумури" 26 јануари 2011 година 2 4 2 145.871 188.781

НаводиУреди

  1. 元AKB48・奥真奈美が7年ぶり芸能界復帰 『関コレ』皮切りに活動再開へ. Former AKB48 · Oku Manami returns to the entertainment world for the first time in 7 years (in Japanese).
  2. Manami Oku's report of leaving Flave Entertainment on her official Instagram.
  3. おぐまなみ デビュー!!. Manami Oku debut!! (in Japanese).