Отвори го главното мени
Rhesus Macaque[1]
Rhesus Macaques.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Ред: Примати
Семејство: Старосветски мајнуми
Род: Макаки
Вид: M. mulatta
Биномен назив
Macaca mulatta
(Зимерман, 1780)
Распостранетост на макакито-резус

Макаки-резус е макаки со песочна боја (Macaca mulatta).

КарактеристикиУреди

Макакито-резус се долги 43-64 см, не сметајќи ја влакнестата опашка која е долга од 20 до 30 см и тешки се 4,5 и 11 кг. Се хранат со овошје, семки, корења, растенија и инсекти. Се сметаат за свети во некои делови на Индија. Издржливи во заробеништво, високо интелегентни и итри, тие се многу добри миленици кога се мали, но можат да станат многу непријатни кога ќе пораснат. Се користат во медицинските истражувања. Определувањето на Рх (од резус) факторот во човечката крв вклучува реакција во крвта од овој вид.[3]


НаводиУреди

  1. Groves, C. (2005). Wilson, D. E., & Reeder, D. M (уред.). уред. Mammal Species of the World (III издание). Baltimore: Johns Hopkins University Press. стр. 163. ISBN 0-801-88221-4. http://www.bucknell.edu/msw3/browse.asp?id=12100551. 
  2. Timmins, R. J., Richardson, M., Chhangani, A. & Yongcheng, L. (2008). Macaca mulatta. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2008. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 4 January 2009.  (англиски)
  3. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МТМ, 2005, Книга 8, стр. 84