Линколн Континентал Генерација III

Линколн Континентал Марк III (англиски: Continental Mark III) ― личен луксузен автомобил кој бил продаван од страна на одделението Линколн на Ford Motor Company од моделските години од 1969 до 1971 година. Марк III бил продаван како водечко возило на Ford Motor Company, служејќи како наследник на Континентал Марк II од 1956-1957 година. Во она што би станало тридецениско ривалство, Марк III бил развиен како директен конкурент на Кадилак Елдорадо по неговото префрлање во сегментот на личните луксузни купеа во 1967 година.

Континентал Марк III
69MarkIIIa.jpg
ПроизведувачЛинколн (Форд)
Производство1968–1971
СклопувањеСклопувалиште Виксом, Виксом Мичиген
ПретходникКонтинентал Марк II
НаследникКонтинентал Марк IV
КласаЛична луксузна кола
Тип на каросеријадвовратно купе
РаспоредПреден мотор и задна влеча
Мотор7,5 V8 (385)
Преносавтоматски трибрзински C6
Меѓуоскино раст.2,977 мм[1]
Должина5,489 мм
Ширина2,017 мм
Висина1,346 мм
Нетоварена тежина2,207 кг
СродниФорд Тандербрд (петта генерација)
Линколн Континентал (1961–1969)

Сите примероци на Марк III биле произведени како купеа со тврд покрив со две врати. За да се намалат трошоците за развој, Марк III се засновал на постоечка платформа на возилото, споделувајќи ги своите основи на шасијата со Форд Тандебрд. За да се разликува од Тандербрд (и од Линколн Континентал), на Марк III му биле дадени дизајнерски елементи специфични за моделот, вклучувајќи скриени фарови (со капаци во боја на каросеријата), решетка во стилот на ладилникот и симулирана резервна гума на багажникот.

Моделот од 1970 година било првото возило од САД со надмоќен дизајн на радијална гума како стандардна опрема.[2]

Заедно со Форд Континентал и Линколн Континентал, Континентал Марк III бил произведен во Виксом, Мичиген, во склопувачката фабрика Виксом на Ford Motor Company. Во 1972 година, во согласност со редизајнот на Форд Тандебрд, Марк III бил заменет со Континентал Марк IV.

ИсторијаУреди

Континентал Марк III од 1969 година била создадена кога Ли Јакока, потпретседател на Форд, група за автомобили и камиони, во тоа време, му наложил на потпретседателот за дизајн, Џин Бордина, да „стави решетка од Ролс-Ројс на Тандербрд“[3] во септември 1965 година. Претходно во март 1966 година бил претставен купето Rolls-Royce Corniche. Mark III бил заснован на четвртата генерација Линколн Континентал (1961–1969) и петтата генерација на Тандербрд[3] претставен во 1967 година. Со Тандербрд „умирајќи на пазарот“[3] Јакока сакала подобро да ја искористи инвестицијата за развој на компанијата со проширување на својата платформа преку неколку модели.

Марк III бил наменет да се натпреварува директно со врвот на домашниот пазар на лични луксузни автомобили, силно предизајнираниот погон на предните тркала на Кадилак Елдорадо. Ова го ставиле над второто ниво на премиум лични луксузни автомобили како што се Форд Тандербрд, Бјуик Ривиера и Олдсмобил Торонадо. Како што Елдорадо бил изграден на рамката од Торонадо, Марк III бил заснован на Тандербрд. Додека рамката на страничната шина била идентична со онаа на Тандербрд, Марк III имала речиси 140 кг повеќе каросерија. Моќта била соодветна од моторот Форд 385 на Линколн со 7.5 литри и V8 со 365 кс.

Воведен во април 1968 година како модел од почетокот на 1969 година, моделот бил извонреден комерцијален успех бидејќи ги комбинирал високите единечни приходи на луксузен модел со ниските трошоци за развој и фиксните трошоци - амортизирачка корисност за споделување на платформата, во автомобил што бил привлечен доволно за купувачите што биле продадени многу единици. Јакока рекол: „Го изнесовме Марк III во април 1968 година и уште во првата година го надминал Кадилак Елдорадо, што беше наша далечна цел. Следните пет години [генерација III и IV] имавме теренски ден, делумно поради тоа што автомобилот беше развиен на евтино. Целата работа ја направивме за 30 милиони долари, багателна цена, бидејќи можевме да ги искористиме постоечките делови и дизајни.“[4] Јакока објаснил дека ова ја преобразува дивизијата Линколн-Меркур од губење пари на секој луксузен автомобил (преку ниска продажба на единици со високи фиксни трошоци) во профитен центар, правејќи ја новата серија Марк голем успех како сите што ги имале во кариерата[5] — извонредна изјава од извршен директор кој ги водел програмите за првичниот Форд Мустанг и семејството на мини комбиња Крајслер. Јакока објаснил за серијата Марк: „Марката е [во 1984 година] најголемиот заработувач на пари на Форд, исто како што е Кадилак за General Motors. Тоа е теоријата на Алфред Слоун: мора да имаш по нешто за секого [...] секогаш ти треба автомобил на сиромав [...] но тогаш ти требаат и луксузни автомобили, бидејќи никогаш не знаеш кога е момчето со сини јаки. ќе биде отпуштен. Се чини дека во Соединетите Американски Држави, единственото нешто на кое можете да сметате е дека дури и за време на депресија, богатите стануваат побогати. Така, секогаш треба да имате некои добрини за нив.“[6]

Континентал Марк III од 1969 година бил духовен наследник на ограниченото производство, ултра луксузниот Континтентал Марк II произведен од краткотрајната Континентална дивизија на Ford Motor Company помеѓу 1956 и 1957 година. Како наследник на Континентал II, новиот Марк III бил брендиран и продаден како марка Континентал во рамките на структурата на Одделението Линколн-Меркјури и името Линколн не се појавувало на возилото, VIN табличката, фабричката документација, налепницата на прозорецот, ниту службените брошури и рекламирања на Ford Motor Company. Континентал Марко III од 1969 година всушност не била првата што ја користела ова именување, која била користена на Континентал Марк III од 1958 година. Новиот Континентал III се продавал заедно со посебната, но посебна линија на седани Линколн Континентал. Ова создало збунетост во брендирањето во текот на целата производна низа на серијата Континентал Марк до моделската година во 1986 година кога Континентал бил отфрлен како Марк и Марк VII бил ребрендиран во Линколн со соодветно приспособени VIN-ови. Новиот Марк III бил изграден во зголемениот капацитет во фабриката за склопување Виксом, Мичиген, дом на следните генерации на моделот.

Во стилот, Марк III бил поквадратен и поисправен од Тандербрд, нагласен со бесрамно искината решетка во стилот на Ролс Ројс, опкружена со скриени фарови, со испакнатост на резервната гума ерсац Марк II на задниот дел.

Погодни особеностиУреди

Стандардната опрема вклучувала серво волан, сопирачки, прозорци, скриени фарови со вакуум и електрично прилагодливи предни седишта со поделена клупа. Таблата со инструменти и облогите на вратите имале симулирани дрвени апликации или во англиски дабово или источноиндиско розово дрво. По неколку месеци, часовникот со брендот Картие станал стандардна опрема. Тапацирот бил или стандарден винил со платнени влошки, или изборна кожа.

Винилниот покрив во шема на коњички дигри бил изборен, но примерите без винилен покрив биле ретки. Една од причините за реткоста на верзијата со обичен покрив е фактот што покривот бил направен во два дела и барал дополнителна подготовка во фабриката за да се сокрие шевот; следствено, неговата достапност не била широко рекламирана. Други избори вклучувале гореспоменатата кожна внатрешност, климатизација, дополнителни прилагодувања на моќноста на предните седишта, разновидни радија и ленти со 8 патеки, затемнети стакла и електрични брави. Можело да се нарача диференцијал со ограничено пролизгување, како и сопирачки против блокирање, наречени „Sure Trak“.[7] Контролата на патувањето била исто така избор. Конечно, достапно било автоматско затемнување на фаровите што ги затемнувало фаровите за автомобилите што доаѓаат од спротивната страна без интервенција на возачот. Можело да се нарача целосна инструментација.[8]

1969 годинаУреди

 
Континентал Марк III од 1969 година.

И покрај некои лоши критики од автомобилскиот печат, јавноста го привлекла автомобилот, со околу 7.000 произведени во текот на остатокот од моделот 1968 година и уште 23.858 автомобили за моделската 1969 година, што претставувало респектабилна претстава; Линколн отсекогаш го заостанувал Кадилак по производствени бројки, но Марк III речиси се изедначил со Елдорадо, кој изнесувал 23.333 за 1969 година.[9] Ова било почеток на долга, успешна серија за серијата Континентал Марк.

Поради раното претставување и продолжената година на производство, моделот од 1969 година имал неколку промени во работата. Автомобилите произведени пред јули 1968 година имале подлога на воланот со многу поголема дрвена апликација и лого на Континентална ѕвезда од подоцнежните автомобили. Автомобилите произведени пред јули 1968 година имале украсна шема на шевови на лицето на задното седиште над централниот потпирач за раце. По јули 1968 година, повлекувачите на сигурносните појаси биле преместени и биле додадени осум дополнителни изборни бои за надворешноста. Автомобилите произведени пред втората недела од декември 1968 година имале бели индикаторски игли за сите инструменти и контроли, а се користеше и електричен часовник со арапски бројки. Автомобилите произведени по втората недела од декември 1968 година користеле портокалови индикаторски игли за сите инструменти и контроли, а бил инсталиран и Картие хронометар со римски бројки. Сите автомобили произведени по 31 декември 1968 година биле опремени со потпирачи за глава на возачот и совозачот како што се бара со Федералниот мандат.

1970 годинаУреди

 
Континентал Марк III од 1970 година.
 
Континентал Марк III од 1970 година.

Имало само мали промени за 1970 година и биле продадени 21.432. Винилниот покрив бил направен стандарден, бришачите на шофершајбната сега биле сокриени, а капаците на тркалата биле редизајнирани. Радијалните пневматици на Мишелин биле стандардна опрема (први за американски автомобил),[7] и заклучувачкиот волан/прекинувач за палење го замени прекинувачот монтиран на цртичка по федерален мандат. Металниот прстен на сирената користен во '69 бил избришан од воланот, заменет со единицата Rim Blow. Сè построгите Федерални безбедносни барања наложија додавање на црвени рефлектори на задниот браник и жолти рефлектори на страните на склоповите на предните паркирни светла. Иако коњските сили останале непроменети на 365, федералните барања за емисии биле исполнети со инсталирање на пумпи за вбризгување воздух „Thermactor “ на моторот 460 cid. Внатрешните дрвени апликации биле надградени во оригинален орев. Панелите на вратите биле редизајнирани и контролите на електричните седишта беа преместени од работ на седиштето на потпирачите за раце на вратата. Модифициран е моделот на шевовите на седиштата. Моќен лизгачки сончев покрив се приклучи на списокот со опции.

 
1971 Континентална марка III.

1971 годинаУреди

 
Континентал Марк III од 1971 година.
 
Континентал Марк III од 1971 година.
 
Континентал Марк III од 1971 година.

Во 1971 година се случило Златната годишнина за марката Линколн и третата и последна година од производството на Марк III. Продажбата била подобра од кога било, со 27.091 речиси еднаква на Елдорадо, што е предвесник за новата деценија.

Малку е променето од моделот од 1970 година; затемнетите стакла станаа стандардни, како и автоматската клима контролирана клима и SureTrak анти-блокирачките сопирачки.[8] Седиштата со високи грбови станале стандардни, а на располагање била и ретка конзола за под со посебна нарачка. Коњските сили останале непроменети на 365, но моторот 460 cid V8 добил пософистициран склоп на термостатски чистач на воздух со неговите поврзани канали.

 
Ентериер на Континентал Марк III од 1971 година.
 
Континентал Марк III од 1971 година - Моторското лежиште - 460 V8.

Во својот втор годишен натпревар „Кралот на ридот Моторниот тренд“ (јули, 1971 година) повторно му дал предност на Континентал Марк III со поголема разлика од 1970 година и покрај тоа што во основа бил загреан модел од 1968 година, додека Cadillac бил целосно нов од основата.. М/Т забележал дека кожената внатрешност на Марк III била многу полуксузна и подобра детална од најлонската ткаенина на тестот Елдорадо, а облогата од вистинско дрво на Континентал била многу попривлечна од симулацијата на Кадилак.

Во 1972 година ќе се види нов, уште поголем автомобил, Марк IV, кој ќе го замени Марк III.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

БелешкиУреди

  1. „Lincoln Continental Mark III @ carfolio“. Carfolio.com. 3 април 2008. Посетено на 13 декември 2021.
  2. Vaughan, Daniel Conceptcarz.com 1969 Lincoln Continental news, pictures, specifications, and information. Септември 2008. Посетено на 13 декември 2021.
  3. 3,0 3,1 3,2 Iacocca 1984.
  4. Iacocca 1984.
  5. Iacocca 1984.
  6. Iacocca 1984.
  7. 7,0 7,1 „Directory Index: Lincoln/1970_Lincoln/1970 Lincoln Continental Brochure“. Oldcarbrochures.com. Посетено на 13 декември 2021.
  8. 8,0 8,1 „Directory Index: Lincoln/1971_Lincoln/1971_Lincoln_Continental_Brochure“. Oldcarbrochures.com. Посетено на 13 декември 2021.
  9. Flory, J. "Kelly", Jr. American Cars 1960–1972 (Jefferson, NC: McFarland & Coy, 2004), стр.648.

БиблиографијаУреди


Надворешни врскиУреди