Лас Палмас (покраина)

Покраина Лас Палмас ( /l ɑː s Стр ɑː Л М ə / таа, UK : / p ɑː m ə / таа ; шпански: Provincia de Las Palmas ) е покраина во Шпанија, која се состои од источниот дел на автономната заедница на Канарските Острови .

Лас Палмас
Provincia de Las Palmas
Покраина
Грб на Лас Палмас
Грб
Мапа на Шпанија со Лас Палмас
Мапа на Шпанија со Лас Палмас
CountryШпанија
Autonomous communityКанарски Острови
CapitalГран Канарија
Површина
 • Вкупна4.066 км2 (1,570 ми2)
РангRanked 46th
Население (2018)
 • Вкупно1,109,175
 • РангRanked 12th
 • Густина0,00.027/км2 (0,00.071/ми2)
Official language(s)Шпански
ParliamentCortes Generales
Бандама Калдера
Црквата Сан Хуан Баутиста
Ботаничка градина во Аруас

Во 1927 година, Покраината Канарски Острови била поделена на две покраини: Лас Палмас и Санта Круз де Тенерифе. Во 1982 година, двете покраини станале дел од новоформираната автономна заедница на Канарските Острови.

ГеографијаУреди

СоставУреди

 
Покраината Лас Палмас во рамките на Канарските Острови

Надворешни врскиУреди