Ласло Белак (12 февруари 1911, Будимпешта, Унгарија - 20 септември 2006 година, Мајами, Флорида) бил унгарски и американски пинг-понг играч.

Пинг-понг кариера

уреди

Тој ја претставувал Унгарија 59 пати во меѓународни натпревар.[1] Освоил 21 медал на Светското првенство, од кои седум златни. Ова вклучувало шест победи како член на унгарската репрезентација кој го освоил Свејтлинх Купот во 1928, 1930, 1931, 1934, 1935 и 1938 година.[2]

Белак се преселил во САД на почетокот на Втората светска војна и се пријавил во Армијата на САД, служејќи во Индија и во Бурма.

Тој ја освоил титулата за мажи во САД во 1938 година, машки двојки во САД во 1937, 1939 и 1943 година, како и на американските мешани двојки во 1941 година. Освоил три титули на англискиот опен.

Сали на славните

уреди

Белак бил воведен во USA Table Tennis Hall of Fame во 1980 година [3] и Куќата на славните на Меѓународната пин-понг Фондацијатаво 1993 година [4]

Белак, кој бил Евреин, бил примен во меѓународната еврејска спортска сала на славните во 1995 година.

Книга

уреди

Автор е на Понг понг: Како се родил нов спорт: Историјата на унгарскиот тим освојувајќи 73 златни медали (1990).[5]

Наводи

уреди
  1. Marshall, Ian (September 20, 2006). „Farewell to the Clown Prince of Table Tennis, Laszlo Bellak (1911-2006)“. ITTF News. Архивирано од изворникот на March 4, 2016. Посетено на June 27, 2015.
  2. „Laszlo Bellak“. International Jewish Sports Hall of Fame. Посетено на June 27, 2015.
  3. „Laszlo ("Laci") Bellak--Part I“. USA Table Tennis - USATT Hall of Fame -. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на June 27, 2015.
  4. (PDF). ITTF https://web.archive.org/web/20110617005939/http://www.ittf.com/museum/HallofFame.pdf На |archive-url= му недостасува наслов (help). Архивирано од изворникот (PDF) на June 17, 2011. Посетено на July 20, 2011.
  5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-06. Посетено на 2019-02-03.

Надворешни врски

уреди