Лаге (германски: Laage) — град во округот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Рекниц, 23 километри југоисточно од Росток. Аеродромот Росток-Лаге се наоѓа неколку километри западно од Лаге. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Лаге
Грб на Лаге
Лаге is located in Германија
Лаге
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Лаге
Градоначалник Илка Лохнер-Борст
Основни податоци
Површина 81,27 км2
Надм. височина 20 м
Население 6.396 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18299
Повик. бр. 038459
Портал www.stadt-laage.de
Местоположба на градот Лаге во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°55′56″N 12°20′48″E / 53.93222° N; 12.34667° E / 53.93222; 12.34667Координати: 53°55′56″N 12°20′48″E / 53.93222° N; 12.34667° E / 53.93222; 12.34667

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)