Кула „Индија“

Кулата „Индија“ (англ. India Tower, порано: Park Hyatt Tower, Dynamix Balwas Tower или DB Tower) е облакодер во изградба[3][4] во Мумбај, Индија. Кога ќе се изгради, кулата ќе биде втора градба во светот по висина, веднаш зад Бурџ Халифа во Дубаи (828 м).

Кула „Индија“
India Tower
India Tower Mumbai.jpg
Изглед на кулата според изведувачот
Општи податоци
Статусво изградба
Типхотел, станови, дуќани
МестоМарин Лајнс
Мумбај
Координати18°57′01″ N; 72°49′17″ E / 18.950159° СГШ; 72.821348° ИГД / 18.950159; 72.821348Координати: 18°57′01″ N; 72°49′17″ E / 18.950159° СГШ; 72.821348° ИГД / 18.950159; 72.821348
Изградбата завршува2016
Висина
Покрив720 м
Технички податоци
Катови125
Проектирање и изградба
АрхитектFoster and Partners
ИзведувачDB Realty[1][2]

Проектот е идеја на фирмата за недвижнини Dynamix Balwas, која во 2008 предложила кула Park Hyatt Tower со 85 ката, висока 301,1 м.[5] Во 2010 проектот е откажан, а потоа преработен. Во јануари 2010, градската управа го одобрила преработениот проект, со маркица на улицата Чарни во градската четврт Марин Лајнс, веднаш северно од стариот дел на градот.[6]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Да покажеме единство во разноликоста“. Businessworld.in. 17 јули 2010. Архивирано од изворникот на 2010-07-21. Посетено на 2 февруари 2011. (англиски)
  2. „Кула „Индија". Skyscraperpage. Посетено на 11 април 2011. (англиски)
  3. „CTBUH - База на високи градби“. CTBUH. Посетено на 19 јануари 2011. (англиски)
  4. „Економската криза речиси не влијае врз апетитот за супервисоки згради“. The National. 4 јануари 2011. Посетено на 20 јануари 2011. (англиски)
  5. „Кулата Park Hyatt“. Skyscraperpage. Посетено на 20 јули 2010. (англиски)
  6. Сурјаванши, Судир (28 јануари 2010). „Градската управа на Мумбај ја одобри изградбата на 103-катната кула „Индија". Mumbai Mirror. Архивирано од изворникот на 2012-04-04. Посетено на 25 март 2010. (англиски)

Надворешни врскиУреди