Корско Мореморе во Тихиот Океан помеѓу островот Вити Леву, Фиџи од западната страна и Островите Лау на источната страна, опкружени од островите од архипелагот Фиџи.

Карта на Фиџи покажувајќи го Коро морето

Името го добил по островот Коро.

Наводи уреди

  • Kontynenty i państwa : Australazja, Antarktyka, wyd. Fogra, Kraków, 2000, p. 239-240, ISBN 83-7227-737-0.

18°S 180°E / 18° ЈГШ; 180° ИГД / -18; 180