Корнелија Ван Окен Чапин (7 август 1893 - 4 декември 1972 година)[1] Американска вајарка родена во Вотерфорд, Конектикат. Таа била позната по нејзините камени модели на птици и други животни.[2]

Корнелија Ван Окен Чапин
Роден(а)август 7, 1893(1893-08-07)
Вотерфорд, Конектикат
Починал(а)декември 4, 1972
Лејквил, Конектикат
Скулптура од мечка на Чапин

Биографија уреди

Корнелија Чапин е родена во Конектикат и израсната во Њујорк како дел од истакнато социјално семејство.[3] Ќерка на Линдли Хофман Чапин (1854-1896), адвокат на Менхетен и Корнелија Гарисон (Ван Окен) Чапин (1865-1925), глумица, Корнелија Чапин исто така била потомок на судијата на Врховниот суд Џорџ П. Ендрјус (кој претседавал со судења на поранешни трговци со робови) и Корнелиус Гарисон (трговец вклучен во изградбата на железници). Чапин исто така била сестра на поетесата Кетрин Гарисон Чапин Бидл, чиј сопруг Френсис Бидл бил 58-ми јавен обвинител на Соединетите држави.[2] Внук на Чапин бил Шујлер Чапин, генерален директор на Метрополитен опера и комесар за културни прашања за Њујорк под градоначалникот Руди Џулијани.[4] Нејзината постара полусестра од страна на таткото била издавачот Маргерит Каетани.

Во нејзините подоцнежни години, Чапин живеела и работела со Мерион Санфорд во Лејквил, Конектикат. Корнелија Чапин починала во Конектикат во 1972 година.[1]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Cornelia Chapin, Sculptor, Was 80“. The New York Times. 6 December 1972. Посетено на 30 June 2020.
  2. 2,0 2,1 „Chapin, Cornelia, 1893-1972. Papers of Cornelia Chapin, 1822-1959: A Finding Aid“. Online Archival Search Information System. March 2014. Архивирано од изворникот на 2015-04-03. Посетено на 2015-06-10.
  3. Sculptors’ Guild Travelling Exhibition, 1940-1941’’, Sculptors’ Guild, New York, New York, 1940 p. 6
  4. Wakin, Daniel J. (7 March 2009). „Schuyler Chapin, Champion of Arts in New York, Dies at 86“. The New York Times. Посетено на 30 June 2020.

Надворешни врски уреди