Козинец на Черњавски

Козинец на Черњавски
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Грмушки
Ред: Листопадни
Семејство: Fabaceae (Leguminosae)

Козинец на Черњавски (науч. Astragalus cernjavskii Stoj.) — локален ендемит во флората на Република Македонија од семејството Fabaceae (Leguminosae), познат само за околината на Неготино (Орлово Брдо) и подножјето на планината Серта[1].

Наводи уреди

  1. Матевски, Владо (2009). „Козинец на Черњавски“. Во Блаже Ристовски (уред.). Македонска енциклопедија. 1. Скопје: МАНУ. стр. 708. ISBN 978-608-203-024-1 (2) Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).CS1-одржување: користи параметар editors (link)