Кинески чај е пијалак направен од лисјата на чај растенија (Camellia sinensis) и зовриена вода. Листовите за чај се обработуваат со традиционални кинески методи. Кинескиот чај се консумира во текот на целиот ден, вклучително и за време на оброците, како замена за обична вода, за здравје или за едноставно задоволство.

кинески чај

ИсторијаУреди

Практиката на пиење чај има долга историја во Кина, потекнувајќи од таму. Иако чајот потекнува од Кина, за време на династијата Танг, кинескиот чај генерално ги претставува чајните листови кои се обработуваат со методи наследени од древната Кина. Според популарната легенда, чајот бил откриен од кинескиот цар Шен Нонг во 2737 година п.н.е., кога лист од блиската грмушка паднал во вода, царот вриел. Чајот е длабоко вткаен во историјата и културата на Кина. Пијалакот се смета за едно од седумте потреби на кинескиот живот, заедно со огревно дрво, ориз, масло, сол, соја сос и оцет. Околу 771 година п.н.е. - 476 година п.н.е. кинескиот чај се користи за медицински цели. Овој период, исто така е познат како "пролетен и есенски период", токму кинескиот народ прв го вкусил сокот извлечен од чајните листови што ги џвакале.

Кинескиот чај може да се класифицира во пет различни категории: бели, зелени, улонг, црни и пост-ферментирани. Други додаваат категории за миризливи и компримирани чаеви. Сите овие доаѓаат од сорти на (Camellia sinensis) растение. Повеќето кинески чаеви се одгледуваат и се консумираат во Кина, меѓутоа, исто така, се извезуваат на меѓународно ниво поради порастот на популарноста на кинеската кујна низ целиот свет. Најчесто е достапен во кинески продавници во продавници за храна и продавници низ целиот свет.

Зелениот чај е најпопуларен тип на чај што се консумира во Кина.

Во рамките на овие главни категории чајот го има во огромни сорти на поединечни пијалаци. Некои истражувачи бројат повеќе од 700 од овие пијалаци. Други го ставиле бројот на повеќе од 1.000. Некои од варијациите се должат на различни видови на растението Камилија. Популарниот (Tieguanyin), на пример, се проследи наназад до една фабрика откриена во (Anxi) во провинцијата Фуџијан. Други чаеви привлекуваат некои од нивните карактеристики од локалните услови на одгледување. Сепак, најголем фактор во големите варијации доаѓа од разликите во преработката на чај откако ќе се собираат чајните листови. Белите и зелените чаеви се термички третирани (поедноставен кинески: 说青, традиционален кинески: 殺青) наскоро по изборот за да се спречи оксидација, често наречена ферментација, предизвикана од природни ензими во лисјата. Улонг чаеви се делумно оксидирани. Црните чаеви се целосно оксидирани. Други разлики доаѓаат од варијации во чекорите за обработка.

Династија ПеснаУреди

Чајот бил важна култура за време на династијата Сонце. Чај фарми опфатени 242 земји во ова време. Ова вклучуваше скап чај за почит, кој беше чај од провинциите Жеџијанг и Фуџијан , кој бил извезен во Југоисточна Азија и Арапските земји.

 
знак на династијата песна

Во династијата Песна, чајот почна да се притисне во чајни колачи. Некои биле врежани со обрасци на кинескиот змеј и Феникс и биле наречени егзотични имиња, меѓу кои:

Голем змеј чај торта, Мали змеј чај торта, надминувајќи Снег змеј топка торта, ликовна сребрен Sprout, облак лист, злато пари, Јаде цвет, инч на злато, долговечност Sprout, Вечната пролет Jаде лист, змеј во облаците, долговечност змеј Sprout, Змејот Феникс и Цвет, и Вечниот Сребрена Сплит.

Huqiu и Tianchi чајУреди

Во тоа време чајот Huqiu (кинески: 虎丘 茶; осветлен чај "Тигар Хил"), не требало да се меша со црниот чај со истото име од Nilgiris округ во она што сега е Тамил Наду, Индија било наводно развиена како најдобар чај во светот; сепак, количината на производството била прилично мала, а производството е регулирано од страна на кинеската влада. Некои, сепак, сметаат дека неговиот вкус е втор на чајот Тјанки (кинески: 天池 茶; осветлена "Небото базен".

Жи чајУреди

Жи чај кинески: 岕 茶 од Changxing Каунти во провинцијата Жеџијанг се смета високо од познавачите, иако тоа е прилично скапо.

NB: Жи е кратко име за Луо Жи (поедноставен кинески: 罗 岕, традиционален кинески: 羅 岕). Луо Жи е името на планината која се граничи со Жеџијанг и Џинг Чи, каде што за време на династијата Минг, значеше граница. Чанг Ксин лежеше на југ од планината Луо Жи, додека Џинг Чи лежеше на север од неа. Чанг Xin уште го задржува своето име денес.

Луо Жи чај од Гу Чу планина во Changxing Каунти во провинцијата Жеџијанг, исто така, беше познат како Гу Чу Виолетова Снимајте. Gu Zhu Violet Shoot беше чај за царски почит од династијата Танг речиси деветстотини години до средината на династијата Чин. [Гуангжу] Гу Гу Жу Виолет Снимај повторно беше оживеан во 1970-тите како чај од врвна оценка во Кина.

NB. Џин Чи сега се нарекува Ји Син населено место. Чај Џин Чи беше познат и како чај Јанг Сјен. Руо лисја се лисја од (Indocalamus) (tessellatus) бамбус. Листот е долг околу 45 см.

Луан чајУреди

Луан чај (кинески: 六安 茶), кој исто така се вика Луан чај чај, се користи за кинеска медицина. Не може да ја ослободи својата арома и да има горчлив вкус ако не се пече во право. Карактеристичниот квалитет на овој чај се смета за добар. Овој тип чај е особено погоден за луѓе кои страдаат од гастрични проблеми. [Се бара извор]

 
луан чај

Чајот Lu'an сè уште се произведува во Кина, покраината Анхуеј. Чајот Lu'an од пештерата во округот Ѓинџај се смета за поквалитетен, бидејќи илјадници лилјаци во пештерата можат да обезбедат идеално ѓубриво за чајните растенија.

Чај SongluoУреди

Чајот Songluo е произведен во планината Songluo сместена северно од округот Xiuning во провинцијата Анхуи, Кина. Чајните насади се расфрлани на надморска височина од шест до седумстотини метри на планината.

Нема вистински чај Songluo расте надвор од површина од десетина му (еден mu = 667 квадратни метри), а само неколку семејства поседуваат префинет полн за да се подготви чај Songluo. Чај-рачно печен неодамна од планински монаси е уште подобар.

Оригиналниот чај Songluo е произведен во подножјето на (Dongshan) (пештерата Хил) и на врвот на (Tianchi) (кинески: 天池; осветлена "Heaven Pool"), високо ценето од луѓето во округот (Xin'an). Тоа е исто така фаворит за луѓето од (Nandu) и (Quzong) земји, поради неговата леснотија во подготовка и интензивна арома.

Longjing и Tianmu чајУреди

Longjing чај и чај Tianmu може да одговара на Heaven Pool чај поради временските услови во нивните растечки региони. Бидејќи студената сезона доаѓа порано во планините, во зима има снежен снег, оттука и чајните растенија подоцна се 'ртат. [Вен Zhenheng]

Longjing чај се произведува во округот Вест Езеро во Хангжу, Кина. На Longjing, буквално "змеј буна", се наоѓа на (Fenghuang) планина. (Tianmu) планината се наоѓа во округот Lin'an во северозападниот дел на провинцијата Жеџијанг. Постојат два 1500 метри врвови, секој со езерцето на врвот исполнет со кристално чиста вода што изгледа како око, па оттука и името Тјанму (кинески: 天 目, осветлена "небото око").

КултураУреди

Костуми и етикаУреди

Во текот на целата Кина, во рестораните, вообичаено е корисниците да ги исчистат своите чинии и прибор на масата, исплакнувајќи ги со чај од тенџерето. Чајот може да се истури преку садови во една од нивните чинии, или поголем сад може да се обезбеди како сад за отпадоци за чај што се користи за плакнење на чинии. Во рестораните во Кина, чајот обично се служи наместо вода, а со тоа и има тенденција да биде вкус на лесен пијалак.

 
финџал за чај

Меѓутоа, кога се пие како дневен пијалак, кинескиот народ има тенденција да користи специјално лично чајно шише, во кое на вода им е дозволено да впиваат лисја часови со часови и непрекинато да пијат. Овој метод, кој е поприсутен во секојдневниот кинески живот, вклучува повторна употреба на истите листови од чај во текот на денот.

ПриборУреди

 
прибор

Традиционалниот кинески чај се состои од специјални глинени или порцелански чајници, чаеви, чај лажици, чај strainers, дренажа пепелниците, чај форцепс (за лисја), голем форцепс (за чај чаши) и повремено, чај caddies. Сите овие се чуваат на специјален дрвен сад за чај со вграден уред за одвод и држач за исцедена вода. сепак, во посовремени времиња, специјално изградени електрични плочи за чај сетови се користат од страна на некои кинески луѓе.

ЛокацијаУреди

Кинески чај култура Институт за истражувањеУреди

Кинески чај култура Институт за истражување е директно под централната власт Кина Кина Кина АДПЛ го одобри формирањето на подредени единици, Здружението издаде документ број 20 [2016], од страна на Централниот пропаганда Одделот насоки.

 
кинеска куќа

Кина чај култура истражувачки институт канцеларија, составен во (SASAC) на Државниот совет, Централната организација Одделот, Централната пропаганда департментот, Националната федерација на синдикатите, Народна Република Кина Министерството за образование, Министерството за култура, Народна Република Кина Федерацијата на книжевни и уметнички кругови, Министерството за граѓански прашања и други партиски, владини и воени одделенија и раководството на грижата и грижата, од десетици универзитети и национални истражувачки институции, организации, стручњаци за чај, универзитетски професори, доц. , истражувачи, научници и индустријалци како членови на легитимноста и авторитетот на медиумите, истражување Античка кинеска литература Барај непрофитна организација.

Чај од градинаУреди

Чај куќа која има кинески градини или домашна кинеска градина во која луѓето уживаат во нивниот чај.

Чајна куќаУреди

Кинеската чајна куќа се однесува на јавното место каде што луѓето се собраа да пијат чај и генерално се развија и на јавни места за забава. Кинеската чајна куќа има долга историја. Прво се оформи за време на династијата Танг Kaiyuan (713-714) и стана популарен за време на династијата Песна. Од династиите Минг и Кинг, културата на чајната куќа беше интегрирана со регионалната култура.

Ба-Шу култура и Сечуан чаевиУреди

Сечуан чајџиите имаат различни големини. Големите имаат стотици места, а малите, само неколку. Тие исто така имаат одлични услуги. Традиционалните чаеви од Сичуан користат црвени чајници, конзерви, лимени чаеви со покривки изработени од порцелан Jingdezhen, туоча - лисја со компримиран чај во облик на чаша и чувари на чај во сите начини на работа. Уште повеќе, Сечуанските чаеви имаат социјални функции. Тие играат важна улога во ширењето на информациите од државните работи. Луѓето можат да разговараат меѓусебно таму. Тие исто така служат како неофицијални судови.

Wu-Yue култура и Хангжу чаевиУреди

Wu-Yue област е познат по производство на чај, а зелениот чај произведен во провинцијата Жеџијанг игра одлучувачка улога. Во Хангжу, повеќето tearooms се елегантни, едноставни и несофистицирани. Тие нагласуваат правење чај со квалитетна вода и вкус на чај во одлична средина, со цел да се постигне вистинското значење на чајната уметност.

Тијанџин чаеви, Шангај Fuchaguan чајџии и Гуангдунг tearoomsУреди

Повеќето од Тијанџин чајџиите ги задоволуваат потребите на деловните луѓе од различни делови на Кина. Луѓето од различни професии пијат чај додека јадат освежување и ги ценат настапите кои вклучуваат пеење на оперски арии, раскажување приказни и даг (вештачка приказна пеам на придружба на мал тапан и други инструменти).

Во минатото, чајџиите во Шангај се сметаат како научени и рафинирани места во Шангај. Шангај луѓето ги нарекоа teahouses fuchaguan да изразат копнеж за одмор. Најтипичната чајџилница со локални карактеристики се наоѓала во старата област Chenghuangmiao.

Старите гуангдунски тиароми беа евтини. Редовните корисници ќе бидат доставени со чаша чај, и две парчиња бухти полнети со ситно свински свинско месо, парен кнедли со тестото собрано на врвот, или кнедли со полнење на ракчиња. Сепак, чајџиите сега стануваат различни. Денес, на клиентите им се нуди тенџере со силен чај веднаш штом ќе пристигнат, и имаат многу избор од широк спектар на освежителни пијалаци.

Пекинг култура во чајџилницаУреди

Пекинг чајџиите покажуваат најголем дел од предностите на другите локални чаеви. Тие се познати по своите различни функции и богати и длабоки културни цели.

Постојат многу видови на чаеви во Пекинг, кои вклучуваат (Shuchaguan), (Qingchaguan), (Qichaguan), (Yechaguan), (Dachaguan) и (Erhunpu).

Лош број на музеиУреди

Културата на чајхаус даде посебен придонес во развојот на романот, а (shuchaguan) беше најдобриот доказ за објаснување. Во (shuchaguan), чајот дејствува само како медиум и додаток, бидејќи луѓето главно доаѓаат да го слушаат раскажувањето на приказни. Раскажувањето на приказни беше изведено двапати дневно и долга приказна би траела два или три месеци. Познатиот (shuchaguan) беа извонредно опремени со трска или дрвени маси и столици, а украсени со дела на калиграфија и сликарство, со цел да се изгради атмосфера за раскажување приказни. Целта на пиење чај во (shuchaguan) е зголемување на нивните историски знаења, убивајќи време и забавувајќи се себеси. Значи (shuchaguan) беа најпогодни за старите луѓе.

QingchaguanУреди

(Qingchaguan) обезбедува места за луѓе од сите сфери на животот да се забавуваат елегантно. Во минатото, повеќето од Qingchaguan беа едноставно опремени со плоштади маси и дрвени столици. Тејаповите со корици се користеа за да служат чај. Сепак, чај се служи без освежување во (Qingchaguan).

QichaguanУреди

(Qichaguan) обезбедува места за клиенти да играат шах. (Qichaguan) едноставно беа опремени со дрва или грутки од дрво насликани со шаховски плочки, кои делумно беа погребани во земјата, или шахбороди со клупи од двете страни. Кога луѓето пуштаа шах додека пиеле чај, тие ќе почувствуваат дека шаховските плочи биле како бојно поле на животот. Обично тие привремено ќе заборават на нивните страдања, и затоа чајот се викаше (wangyoujun) (г-дин бесплатно).

YechaguanУреди

Луѓето отидоа во (Yechaguan) да ги ценат прекрасните градини. Луѓето во Пекинг во старите времиња беа заинтересирани да уживаат во прекрасните сцени во различни сезони. Значи, (yechaguan) беа најмногу изградени во тие места со прекрасни градини и убави погледи.

DachaguanУреди

Dachaguan обезбеди чај, храна и одлични услуги за луѓето во различни занаети, како што се бизнис мажите и научниците. Стана популарна поради своите повеќе функции и добри услуги.

Во однос на услугата, тој ги опфаќа (Hongluguan), (Wowoguan) и (Banhuguan).

HongluguanУреди

Hongluguan беа инсталирани со црвени печки кои печени манџурски и кинески колачи. Тие служеа на сите видови колачи, кои беа помали и поексклузивни од оние направени од продавниците за печиво. Клиентите можат да пијат чај додека земаат мостри од овие колачи.

WowoguanУреди

(Wowoguan) служеше разновидно освежување, вклучително и (aiwowo), пареа сунѓер колачи, (paicha), (pengao) и сусам семе колачи.

BanhuguanУреди

Карактеризира со голем бакар тенџере, (banhuguan) одговара и префинет и популарен вкус.

ErhunpuУреди

(Erhunpu) служи чај без освежување, но обезбедува јадење и победува објекти. Тој им обезбеди на клиентите храна подготвена од внатрешни состојки или состојки донесени од клиенти.