Кензо Јокојама (роден 21 јануари 1943) — јапонски фудбалер.

Јапонија Кензо Јокојама
Лични податоци
Роден на 21 јануари 1943(1943-01-21)(81 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Голман
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1966–1977 Mitsubishi Motors
Репрезентација
1964–1974 Јапонија Јапонија 49 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Репрезентативна кариера

уреди

Кензо Јокојама бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964 и 1968.

Статистика

уреди
  Јапонија
Сезона Настапи Голови
1964 1 0
1965 4 0
1966 6 0
1967 5 0
1968 3 0
1969 3 0
1970 12 0
1971 6 0
1972 3 0
1973 2 0
1974 4 0
Вкупно 49 0

Надворешни врски

уреди