Кванаталсхнукир

Кванаталсхнукир (исландски: Hvannadalshnúkur — пирамидален врв на северозападниот раб на кратерот на вулканот Ерајвајекидл во Исланд и највисока точка во земјата. Според точниот премер извршен во 2005 г., врвот е висок 2109,6 м.[3]

Кванаталсхнукир
Hvannadalshnúkur
Hvannadalshnjúkur.jpg
Највисока точка
Надм. вис.2110 м [1]
Истакнатост2.110 м
Заведена какоултра
највисока во земјата
Име
Изговорисландски изговор: [ˈkvanːatalsˌn̥ʲuːkʏr]
Географија
МестоНационален парк Ватнајекидл, Исланд
Матичен венецЕрајвајекидл

Планината е дел од Националниот парк Ватнајекидл. Популарна е за планинарите, но на места има скриени кланци што се преминуваат со искусни водичи.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Кванаталсхнукир — SummitPost посет. 9 август 2013 г
  2. Европа: Атлантски Острови - Ултраистакнати — Peaklist (англиски) посет. 03-31-2012 г
  3. „Премерена највисоката планина на Исланд“ — НП „Ватнајекидл“ посет. 9 август 2013 г

Надворешни врскиУреди