Каронделт (гребен)

(Пренасочено од Кароделт Риф)

Гребенот Каронделт (англиски: Carondelet Reef) е гребен во Островите Феникс во Кирибати. Гребенот се наоѓа околу 106 километри југоисточно од Никумароро. Се верува дека гребенот е дол 1.5 километар.[1] Името на гребенот потекнува од бродот кој го открил.

Карта на островите Феникс.

Наводи уреди

  1. Mike Pearson; Jonathan Willis-Richards. „Islands of Kiribati“. Архивирано од изворникот на 2006-12-31. Посетено на 2007-02-21.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

05°34′S 173°51′W / 5.567° ЈГШ; 173.850° ЗГД / -5.567; -173.850