Карл Лукас Норден (23 април 188014 јуни 1965), роден Карл Лукас ван Норден, бил холандски[1] инженер нашироко познат по тоа што го измислил Норденовиот бомбашки прототип.

Животопис уреди

Норден е роден во Семаранг, Јава. Откако учел во интернат во Барневелд, Холандија, тој бил образован во ЕТХ Зурич во Швајцарија. Тој емигрирал во САД во 1904 година.

Заедно со Елмер Спери, Норден работел на првите опреми за бродовите на САД, и станал познат по неговите придонеси за воена опрема. Во 1913 година, тој ја напуштил Спери и формирал своја компанија. Во 1920 година, тој започнал да работи на Норденовиот бомбашки прототип за морнарицата на САД. Првиот бомбашки прототип е произведен во 1927 година. Тоа е во суштина аналоген компјутер, и во голема тајност биле обучени бомбаши за тоа како да го користат. Уредот се користел за да се пуштаат бомбите прецизно од авионот, наводно точни доволно за да се погоди 100-метарски (30 м) круг од височина од 6,400 м, но таква прецизност никогаш не била постигната во вистински борбени ситуации.

Федералната влада на САД искористила 1,5 милијарди долари во развојот на овој бомбашки прототип за воените работи.[2]

Норден починал во Зурич, Швајцарија во 1965 година.

Тој бил заштитен во Националната воздухопловена сала на славните во јули 1994 година.

Наводи уреди

  1. „Norden, Carl Lukas — National Aviation Hall of Fame“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-06-08.
  2. The Strange Tale of the Norden bombsight, Ted Talks, Malcolm Gladwell