Карл Евгениј (војвода на Виртемберг)

Карл Евгениј (германски: Karl Eugen; 11 февруари 1728, во Брисел – 24 октомври 1793, во Хоенхајм) — војвода на Виртемберг од 1733 година до неговата смрт.

Карл Евгениј
Војвода на Виртемберг
На престол1733-1793
ПретходникКарл Александар
НаследникЛудвиг Евгениј
Роден(а)11 февруари 1728
Брисел
Починал(а)24 октомври 1793
Хоенхајм
СопружнициЕлизабета Фридерике Софи од Бранденбург-Бајројт
Мари Софи Вилхелмин од Солмс-Лаубах
Полно име
македонски: Карл Евгениј
германски: Karl Eugen
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоКарл Александар
МајкаМари Огист од Турн Франкфурт на Мајна