Калеидоскоп (Битола)

книга од Александар Стерјовски, пензиониран професор на Педагошкиот факултет во Битола

Калеидоскоп — книга од Александар Стерјовски, пензиониран професор на Педагошкиот факултет во Битола. Книгата е издадена од Конзулатот на Република Србија во Република Македонија.[1] Книгата е 6. дел од серијалот „Битолското десеткнижие“ на авторот.

Калеидоскоп
АвторАлександар Стерјовски
ЗемјаМакедонија
Јазикмакедонски
Предмет(и)Историја на Битола
ИздавачКонзулат на Република Македонија во Република Македонија
Издадена
2017
Страници383
ISBN978-608-65122-6-2

Книгата не била планирана во првичниот план, но откако собраниот материјал станал преобемен, се наметнала да биде издадена како посебна целина. Темата е игрива и зафаќа интересни и малку обработливи подрачја од битолската постара историја. Предност ѝ е што не мора да се чита од редоследно.[1]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Стерјовски, Александар (2017). Калеидоскоп. Конзулат на Република Македонија во Република Македонија. стр. 383. ISBN 978-608-65122-6-2. |access-date= бара |url= (help)

Надворешни врски

уреди