Кабел (единица)

Кабел — морепловна единица еднаква на една десеттина од морска милја или 100 фата (понекаде 120 фата). Името го добила по должината на јажето (наречено „кабел“) на бродската котва во времето на големите географски откритија. Дефиницијата се разликува од систем до систем:

НаводиУреди

  • Fenna, Donald (2002), „cable, cable length, cable's length“, A Dictionary of Weights, Measures, and Units, Oxford: University Press, ISBN 0198605226. Воедно и "fathom", од истото дело.
  • Поморски изрази: Cable – Curry, Кралска британска морнарица, Посетено на февруари 2011 Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help) (англиски).

ПоврзаноУреди