КК Хапоел Ерусалим

Кпшаркарскиот Клуб Хапоел Ерусалим (хебрејски:הפועל ירושלים בכדורסל) е клуб кој потекнува од Ерусалим, Израел. Моментално, клубот игра во УЛЕБ куп, Израелската кошаркарска лига и израелскиот кошаркарски куп.

КК Хапоел Ерусалим
הפועל ירושלים בכדורסל
ЛигаПрва лига Израел
Основан1943; пред 79 години (1943)
СалаПаис Арена Ерусалим
Сала Капацитет11,000
МестоЕрусалим
Бои на клуботцрвена и бела
         
ПретседателИзраел Ури Алон
ТренерГрција Fotios Katsikaris
Најнова позиција1ти
Прваци1 УЛЕБ куп, 2 првенство во Израел, 4 купа во Израел
Дресови
Kit body unknown.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body unknown.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


Надворешни врскиУреди