Истанбулски аквариум

Истанбулски аквариум — аквариум кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Аквариумот бил отворен во април 2011 година, и тој е официјален член на Светската асоцијација на зоолошки и аквариуми (ВАЗА). Местото се наоѓа на 5 километри од меѓународниот аеродром Ататурк, во близина на автопатиштата и железничките транспортни системи во Флорја, која се наоѓа на југозападниот брег на Истанбул.

Истанбулски аквариум
Отворенааприл 1 2011 (2011-04-01)
Вкупна зафатнина на аквариумите6,800 cubic metres (1,800,000 US gal)
ЧленстваВАЗА
Мреж. местоistanbulakvaryum.com

Истанбулскиот аквариум има водечка позиција меѓу светските аквариуми благодарение на обемот, разновидноста на видови риби и активностите на патните правци. Посетителите ја следат географската рута која вклучува 16 теми и 1 дождовна шума што се движи од Црното Море кон Тихиот Океан. Аквариумот бил дизајниран од OCEAN Projects.

ПодатоциУреди

  • Волумен на вода: 6.800 кубни метри;
  • Двокрилен проект со вкупна површина од 22.000 квадратни метри на 100-декарско земјиште,
  • Паркинг простор од 32.000 квадратни метри / 1.200 возила,
  • Место за посетители од 6.000 квадратни метри,
  • 1,2 километри долга патна маршрута од Црното Море кон Тихиот Океан,
  • Околу 1.500 видови, вкупно 15.000 копнени и морски суштества,
  • Продавница за подароци со површина од 470 метри квадратни,
  • 3 кафулиња на патот за патување,
  • 1 ресторан со поглед на Панамскиот Канал на едната страна и поглед кон морето од друга страна.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 40°57′51″N 28°48′00″E / 40.96417° N; 28.80000° E / 40.96417; 28.80000