Инјеборг Ериксдотер од Шведска

Ингеборг Ериксдотер (1212–17 јуни 1254) била шведска принцеза и војвотка, ќерка на шведскиот крал Ерик X, најстара брат или сестра на шведскиот крал Ерик XI, сопруга на Биргер Јарл и мајка на кралевите Валдемар и Магнус III од Шведска .

Биографија

уреди

Ингеборг е родена како најстарата ќерка на шведскиот крал Ерик X и неговата сопруга Ричеза од Данска . Таа живеела за време на нејзината младост во егзил во Данска, откако нејзиниот брат бил сменет од неговиот старател и регент во 1229 година.

Брачната свршувачка на Ингеборг се случила околу 1234 година, во врска со нејзиниот брат Ерик XI кој повторно го добил шведскиот престол од узурпаторот Канут II од Шведска, така што таа и Ерик би можеле да ја имаат моќната куќа на Бјелбо за свој сојузник.

Принцезата Ингеборг му родила огромен број деца на нејзиниот сопруг војводата Биргер Јарл . Во 1250 година, нејзиниот брат починал без наследници, а нејзиниот најстар син Валдемар бил избран да го наследи Ерик на престолот. Валдемар бил избран затоа што тој бил нејзин син, а нејзиниот сопруг бил регент за време на неговото малцинство. Така Ингеборг станала мајка на кралот и прва дама на кралскиот двор.

Забележано е дека Ингеборг го наследила приватниот имот на нејзиниот брат Ерик по неговата смрт, како негов единствен жив брат или сестра. Дури и во четириесеттите, таа продолжила да раѓа деца, а се верува дека нејзината смрт настанала поради компликации по породувањето, најверојатно родила близнаци.

Деца

уреди

Следниве деца преживеале до полнолетство:

  • Ричеза, роден во 1238 година, се оженил прво во 1251 година со Хокон Хоконсон Младиот, ко-крал на Норвешка и вториот Хенри I, принцот од Верле.
  • Валдемар, роден в 1238 година, крал на Шведска 1250–1275 година, господар на делови од Гетеланд до 1278 година
  • Кристина, веројатно неколку пати се мажела, еден од нејзините сопрузи бил лорд Сиге Гутормсон
  • Магнус, роден 1240 година, војвода од Седерманланд, потоа крал на Шведска 1275-90
  • веројатно: Катерина, родена 1245 година, се омажила за Зигфрид, гроф од Анхалт
  • Ерик, роден 1250 година, војвода од Шведска и Смалланд
  • веројатно: Ингеборг, роден околу 1254 година, починал на 30 јуни 1302 година, се оженил со Јован I од Саксонија, војвода од Лауенбург во 1270 година
  • Бенедикт, роден 1254 година, војвода од Финска и епископ од Линшепинг

Наводи

уреди
  • Cronica Principum Saxonie, MGH SS XXV, стр. 476
  • Lars O. Lagerqvist (1982). "Sverige och dess regenter under 1.000 år",("Sweden and its regents during 1000 years") (Swedish). Albert Bonniers Förlag AB. ISBN 91-0-075007-7.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)91-0-075007-7