Инио Асано (浅野 いにお, Асано Инио, роден на 22 септември, 1980 година во префектурата Ибараки, Јапонија) е јапонски манга автор. Асано ја создаде реномираната манга Solanin која беше издадена како филм во Јапонија во 2010 година, во кој игра Аои Мијазаки.[1] Познат е по своите реалистични приказни кои се движат од секојдненви приказни до психолошки хорор. Во 2001 година го освои првото место во GX натпреварот за млади манга уметници. Истата година го издаде и своето дебитенто дело Uchu kara konniti wa.

Весникот Yomiuri Shimbun го опишува како еден од гласовите на својата генерација.[1]

Дела Уреди

Стил Уреди

Уметничкиот и пишувачкиот пристап на Асано се единствени, со веднаш препознатлив визуален стил и сценарија кои се занимаваат со карактеристичните животи на млади луѓе. Во својата кратка кариера како мангака, Асано се има пробано во различни формати и жанрови - екзостенцијални вињети, психоделичен хорор - со деликатни емоционални следи и желба да ги крши тромавите правила на раскажување.

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 Ozaki, Mio (April 16, 2010). „The disaffected world of Inio Asano“. Yomiuri Shimbun. Japan. Архивирано од изворникот 2010-04-24. Посетено на May 11, 2010.

Надворешни врски Уреди

  • ASANO Inio(англиски) во каталогот на персоналот на мрежното место Baka-Updates.