Зубун е свечена женски фустан без ракави, од бело домашно сукно, богато украсен и извезен претежно со црвена, црна, зелена и сина волна, како и со бел памучен конец. По ивиците е опточен со нашиена црвена чоја и темен волнен гајтан и се облекувал преку елекот. Го носеле сите ширум Балканскиот полуостров освен муслиманите. Може да се каже дека зубунот ги обединува источноазијските и византијско-српските елементи, кои во корелација даваат еден, за тоа време, многу значаен предмет за облекување.[1]

НаводиУреди

  1. „Народна ношња: Зубун“. Слободна Херцеговина. 25. 7. 2017. Посетено на 18. 7. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)

ЛитератураУреди

  • Ј. Милка, Народна ношња у Србији у XIX веку, Српски етнографски зборник XCII, 1979.

Надворешни врскиУреди