Заја Тонг е телевизиска личност и продуцент во Канада.

Заја Тонг
Заја Тонг, 2012 година
Роден(а)1980 (воз. 43–44 г.)
Лондон, Англија
Алма матерУниверситет на Британска Колумбија
Занимањетелевизиска личност и продуцент
Страница
ziyatong.com

Таа е родена во Лондон, Англија и има кинеско и македонско потекло[1][2]. Живеела во Хонгконг, а кога наполнила 11 години заминала во Канада.

Завршила на Университетот на Британска Колумбија психологија и социологија[3].

По завршувањето на студиите работела како новинар и како виш продуцент за Orientation Global Networks во Њујорк.

Наводи уреди

  1. Malcolm Parry, "Young soprano shows her bombshell style," The Vancouver Sun, December 23, 2006, pg. B.4.
  2. "Mixed Asian Celebrities". Архивирано од изворникот на 2012-02-27. Посетено на 2012-08-24.
  3. "About Ziya Tong" Архивирано на 10 јули 2010 г., Daily Planet TV series website.