Жужа Кормочи  (25 август 1924 - 16 септември 2006) била тенисерка од Унгарија. Таа достигнала кариера високо на Светскиот број 2 во женскиот тенис, и го освои Францускиот Опен во 1958 година на возраст од 34 години.

Ран живот уреди

Таа е родена во Пели, Унгарија, и била Еврејка.

Тениска кариера уреди

Во Унгарија, како 16-годишна во 1940 година, таа ги освоила националните двојки и мешани титули во двојки, а подоцна ја освоила националната титула шест пати, а во двојки или мешани двојки освоила 10 трофеи.[1]

Според Ланси Тигнеј од Дејли Телеграф и Дејли Мејл, Кормочи била рангиран во првите десет во светот во 1953, 1955, 1956 и 1958 година и повторно од 1959 до 1961 година (нема рангирање издадено од 1940 до 1945 година), постигнувајќи високо ниво на кариера од Светскиот број 2 на оние рангирања во 1958 година на возраст од 34 години.[2]

Таа ја освоила титулата на француското првенство во 1958 година на возраст од 33 години и стигнала до полуфиналето на Вимблдон во 1958 година. Таа била прогласена за Унгарска спортистка на годината во 1958 година, откако го освоила француското првенство истата година. Таа станала првата спортистка која ја доделила оваа награда. Таа освоила осум од деветте турнири во кои влегла во 1958 година и стигнала до полуфиналето на Вимблдон. Во 1959 година на "Вимблдон" од осум, завршила шеста, а била и финалист на француските отворени синглови.

Таа се повлекла од натпреварот во 1964 година за да работи како тренер на Вашас (спортски клуб на унијата на железарските работници) и да работи како менаџер на националниот тениски асоцијација. По падот на комунизмот, таа била украсена од новите демократските влади во 1994 и 2003 година.

Во 2007 година, таа била посмртно инволвирана во Меѓународната еврејска спортска сала на славните .

Гранд слем финале уреди

Синглови (1 наслов, 1 финалист) уреди

Исход Година Првенство Површина Противник Оценка
Победник 1958 година Француски првенства Глина   Ширли Блумер 6-4, 1-6, 6-2
Финалист 1959 година Француски првенства Глина   Кристин Труман 4-6, 5-7

Гранд слем синглови времетраење на турнирот уреди

Клучни
В    Ф   ПФ ЧФ  # Р  РР  К # О  NH
(В) Победа; (Ф) финалист; (ПФ) полуфиналист; (ЧФ) четвртфиналист; (#Р) рунди 4, 3, 2, 1; (РР) рунди-Робин фаза; (К #) квалификациска рунда; (О) отсуствува; (НО) не се одржува. Ш = штрајк (победи / натпреварувања)
Турнир 1947 1 1948 година 1949-1951 1952 година 1953 година 1954 година 1955 година 1956 година 1957 година 1958 година 1959 година 1960 1961 година 1962 година 1963 година 1964 година Кариера СР
Австралиско првенство О О О О О О O O O O O O O O O O 0/0
Француски првенства ЧФ О О О О СФ К W Ф СФ 1/12
Вимблдон О К A ЧФ СФ A 0/13
Американски првенства О О О О О О О О О О О О О О О 0/1
ПФ 0/2 0/2 0/0 0/1 0/1 0/0 0/2 0/2 0/2 1/2 0/1 0/2 0/2 0/2 0/3 0/2 1/26

СР = односот на бројот на турнирите на Гренд-слем турнирите освоени на бројот на овие турнири.

1 Во 1947 година, француското првенство се одржало по Вимблдон.

Наводи уреди

  1. "Who Is The Greatest Jewish Female Tennis Player Of All Time?" | World Tennis Magazine
  2. Collins, Bud (2008). The Bud Collins History of Tennis: An Authoritative Encyclopedia and Record Book. New York, N.Y: New Chapter Press. стр. 695, 702–3. ISBN 0-942257-41-3.

Надворешни врски уреди