Жерноица

река во Македонија
(Пренасочено од Жировничка Река)

Жерноица или Жировничка Рекарека во Западна Македонија и десна притока на Радика.[1]

Жерноица
Жировничка Река низ Жировница.jpg
Течението на реката низ селото Жировница
Други имињаЖировничка Река
Слив
Главен изворКораб, Крчин
2.100 м
УстиеРадика
750 м
41°39′51.4″N 20°36′01.6″E / 41.664278° N; 20.600444° E / 41.664278; 20.600444Координати: 41°39′51.4″N 20°36′01.6″E / 41.664278° N; 20.600444° E / 41.664278; 20.600444
Вис. разлика1.350 м
ТечениеРадикаЦрн ДримЈадранско Море
Сливна повр.33,09 км2
Жерноица на Ризницата

ТечениеУреди

Реката извира меѓу планините Кораб и Крчин, на надморска височина од 2.100 м.[2] По течението на реката, во неа се влеваат Таировска и Валавичарска Река, потоа таа поминува низ селото Жировница по кое и го добила името, а непосредно по излезот од селото се влва во реката Радика од нејзината десна страна.

ХидрографијаУреди

Вкупната површина на речниот слив на Ростушка Река изнесува 33,06 км2.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 31. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. 2,0 2,1 „Риболовна основа за риболовна вода „Акумулација Маврово" за период 2017-2022“ (PDF). Скопје: Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. Посетено на 23 август 2018.

Надворешни врскиУреди