Ехиме (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 33°45′59″N 132°51′59″E / 33.76639° N; 132.86639° E / 33.76639; 132.86639

Ехиме (јапонски:愛媛県; Ehime-ken) е префектура на северозападниот дел на островот Шикоку. Главен град е Мацујама.

Локацијата на префектурата Ехиме

Надворешни врскиУреди