Етелвин Мери Бејкер (1899–1988) била британски уметник, позната како вајар, сликар и комерцијален уметник.

Биографија уреди

Бејкер е родена во Белфаст, а нејзините родители биле Хана и Алфред Ролингс Бејкер, уметник.[1] Студирала уметност во Лондон, прво на Слејд Факултетот за ликовни уметности, а потоа и на школите на Кралската академија од 1924 до 1929 година [2][3]

Бејкер работела како асистент на вајарот Чарлс Сарџент Џегер во текот на 1920-тите и 1930-тите.[1] Во текот на 1930-тите Бејкер основала студио во Сент Џонс Вуд во Лондон, кое го користела до крајот на 1950-тите кога се преселила во Портман Клоус, покрај плоштадот Портман.[4] Во текот на нејзината кариера, Бејкер произведувала скулптури и статуетки од камен, дрво и глина, а исто така сликала и акварели.[4] Таа дизајнирала и извајала фигури за Royal Worcester кои биле произведени во порцелан.[4] Бејкер дизајнирала и кукли за стоковни куќи.[1] Скулптурите на Бејкер биле прикажани на Кралската академија во текот на 1930-тите, а подоцна и со Кралското друштво на британски вајари, во уметничката галерија Вокер во Ливерпул и во Американскиот институт за архитектура.[4] Таа, исто така, изложувала дела во галериите за ладење, галеријата Beux Arts, со Меѓународното здружение на уметници, на фестивалот во Британија и на Националниот Ајстедфорд од Велс во 1926 година.[2][5] Бејкер била избрана за член на Друштвото на индустриски уметници.[4] Бејкер се оженила со композиторот Роберт Ф. Кокс во 1943 година.[4]

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

  • 1 artwork by or after Ethelwyn Baker at the Art UK site
  1. 1,0 1,1 1,2 „Art Collections: Baker, Ethelwyn“. University of Reading. Посетено на 29 October 2020.
  2. 2,0 2,1 David Buckman (2006). Artists in Britain Since 1945 Vol 1, A to L. Art Dictionaries Ltd. ISBN 0-953260-95-X.
  3. „Ethelwyn Baker (b.1899)“. Royal Academy. Посетено на 29 October 2020.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 Sara Gray (2019). British Women Artists. A Biographical Dictionary of 1000 Women Artists in the British Decorative Arts. Dark River. ISBN 978-1-911121-63-3.
  5. University of Glasgow History of Art / HATII (2011). „Miss Ethelwyn N. Baker“. Mapping the Practice and Profession of Sculpture in Britain & Ireland 1851–1951. Архивирано од изворникот на 2022-03-14. Посетено на 29 October 2020.