Енде Кабош (5 ноември 1906 - 4 ноември 1944) бил унгарски мечувалец. Тој се натпреварувал индивидуално и со тимот на Олимписките игри во 1932 и 1936 година и освоил три златни и една бронзена медал.

Кабош бил забележан на меѓународно ниво по освојувањето на Словачкото првенство во 1928 година. Потоа собрал шест златни и сребрени медали на Европското првенство во 1930-1935 година. [1]

Кабош бил Евреин. За време на Втората светска војна тој бил интерниран пет месеци во камп за принудна работа во Вакс, Унгарија. Тој бил повикан во јуни 1944 година да работи во работните кампови за Евреите во селото Фелсохангони , каде што ги поучувал офицерите на армијата да користат сабја за мечување. Подоцна тој бил префрлен во Будимпешта и добил два коња и количка за транспорт на храна и резерви за други во кампот. На 4 ноември, на ден пред неговиот 38-ми роденден, тој возел на Маргарет Бриџ додека германските војници подготвувале експлозиви за да го разнесат мостот пред да го употреби напредната Црвена армија која во тоа време била околу 150 километри источно од Будимпешта. [2] [3] Кабош починал со многу други и само во 2011 година биле пронајдени само некои неидентификувани скелетни делови, кога мостот се проширил.[4]

Кабош бил примен во Меѓународната еврејска спортска сала на славните во 1986 година.[5]

Исто така видиУреди

  • Листа на избрани еврејски мечувалци

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди