Елкслебен

општина во Германија

Елкслебен (германски: Elxleben) е општина во округот Земерда, во Тирингија, Германија.

Елкслебен
Грб на Елкслебен
Елкслебен is located in Германија
Елкслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Градоначалник Јирген Клеменс (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,13 км2
Надм. височина 164 м
Население 2.243 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 185 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99189
Повик. бр. 036201
Портал www.elxleben.de
Местоположба на Елкслебен во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°2′44″N 10°56′50″E / 51.04556° СГШ; 10.94722° ИГД / 51.04556; 10.94722Координати: 51°2′44″N 10°56′50″E / 51.04556° СГШ; 10.94722° ИГД / 51.04556; 10.94722

НаводиУреди