Елен Ранкин Коп

Елен Ранкин Коп (4 август 1853 – 8 август 1901 година), исто така наречена Елен или Хелен Хаусер Ранкин, била американска вајарка. Нејзините дела биле претставени на Светската колумбиска изложба во Чикаго во 1893 година.

Елен Ранкин Коп и нејзиниот син Хју, во публикација од 1893 година
Елен Ранкин Коп

Ран животУреди

Хелен или Елен Хаусер Ранкин[1] е родена во Атланта, Илиноис, ќерка на д-р Ендрју Кембел Ранкин и Сузана Руш Хаусер Ранкин. Нејзиниот татко бил лекар кој служел како воен хирург во Американската граѓанска војна. Нејзините баба и дедо Жан Лори Ранкин и Џон Ранкин биле познати аболицирани и домаќини на подземната железница во Охајо. Во 1888 година [2] Елен започнала како студентка на Институтот за уметност во Чикаго во нејзините триесетти години по неколку години предавање.[3] На Институтот за уметност студирала со Лорадо Тафт, како еден од неговите студентски асистенти наречени „Бели зајаци''.[4]

КариераУреди

Во 1890 година, Елен Ранкин Коп го освоила првиот медал за скулптура доделен од Институтот за уметност во Чикаго.[5] Таа го создала „Породилно“ по нарачка за зградата на Илиноис и „Пеле“ по нарачка за зградата на Хаваи, и двете на Светската колумбиска изложба во 1893 година.[6] Статуата на Пеле висока 24 метри била промовирана како „најголемата статуа некогаш направена од жена“. На изложбата биле прикажани уште четири дела од Коп: бронзен релјефен портрет на Хариет Монро, изложен во Палатата на ликовните уметности; бронзен релјефен портрет на Берта Палмер, во библиотеката на женската зграда; и две помали работи во внатрешноста на зградата во Илиноис.[7]

По изложбата, Коп го однела својот син во Европа и продолжила со уметничко образование во Минхен; таму ја изложила својата скулптура „Силата на народите“ во 1895 година.[8]

 
Биста на Св. Џон Ранкин од Елен Ранкин Коп

Коп направила портретни бисти на истакнати жители на Чикаго и еден од нејзиниот дедо, свештеникот Ранкин, за градот Рипли, Охајо. Во 1896 година таа поднела амбициозен предлог за воен споменик во Тексас.

Личен животУреди

Хелен Хаусер Ранкин се омажила за Вилијам Х. Коп во 1874 година[5] Имале пет сина; четворица починале во детството. Елен Ранкин го оставила Вилијам Коп зад себе кога го однела нивниот син во Европа, и почнала да го користи своето невенчано име. Во 1897 година на нејзиниот татко му бил пресечен гркланот, а Коп бил застрелан и за малку ќе загубел прст во средбата, за среќа немало жртви.

Нивниот преживеан син Хју Дирборн Коп (1878-1956), наречен Хју Доак Ранкин откако неговите родители се разделиле, исто така станал уметник, најпознат како илустратор на научна фантастика.[9]

Елен Ранкин Коп починала во 1901 година, на возраст од 48 години.

НаводиУреди

  1. "Mrs. Ellen Rankin Copp" Архивирано на 13 октомври 2016 г. Illinois Women Artists Project.
  2. Willard, Frances Elizabeth; Livermore, Mary Ashton Rice (1893). Woman of the Century. Moulton. стр. 207.
  3. "Genius of Mother and Son" Columbian Exposition Illustrated (April 1893): 40.
  4. Allen Stuart Weller, Lorado Taft: The Chicago Years (University of Illinois Press 2014): 78. ISBN 9780252096464
  5. 5,0 5,1 "Ellen Houser Rankin" National Cyclopedia of American Biography (J. T. White Company 1898): 286.
  6. Columbian Guide Company, Official Guide to the World's Columbian Exposition (1893): 151.
  7. Nichols, K. L. „Women's Art at the World's Columbian Fair & Exposition, Chicago 1893“. Посетено на 28 January 2019.
  8. Harriet Hayden Hayes, "Some Chicago Studios" National Magazine: An Illustrated Monthly 6(4)(July 1897): 351.
  9. "Summary Bibliography: Hugh Rankin" Internet Science Fiction Database.

Надворешни врскиУреди