Еин Керем (хебрејски:עין כרם е населба која се наоѓа во Ерусалим, Израел. Според христијанството, овде е местото на раѓање на Јован Крстител. Самата населба кон Ерусалим била присоединета во 1961 година.


31°45′55″N 35°8′58″E / 31.76528° СГШ; 35.14944° ИГД / 31.76528; 35.14944