Ежени Содерберг

Ежени Содерберг (1903–1973) — шведско-американска писателка и новинарка родена во Хајделберг, Германија, позната по својата длабока загриженост за женските проблеми на кои се осврнувала во своите романи и раскази.[1]

Ежени Содерберг-Перлс во Централ Парк, Њујорк по 1940 година.

КариераУреди

Постигнала голем успех во 1930 година со нејзиниот прв роман Studentfabriken ( Студентската фабрика ). Делото било преведено на четиринаесет јазици и исто така произведено како филм.[1]

Писателката починала во јануари 1973 година, на шеесет и девет години.

НаводиУреди

  • Lipman-Wulf, Barbara. „Eugenie Soderberg Collection“. Архивирано од изворникот на 2008-11-26. Посетено на 2009-04-06.
  • „DigiTool - Results - Full“. Digital.cjh.org. Посетено на 2009-04-06.[мртва врска]
  • „Guide to the Papers of Hugo Perls (1886-1977)1936-1976AR 6400 / MF 712“. Cjh.org. Архивирано од изворникот на 2007-03-29. Посетено на 2009-04-06.
  1. 1,0 1,1 „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2008-11-26. Посетено на 2009-04-06.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)