Евгениј Казачок

фудбалер

Евгениј Казачок (12 август 1995) — латвиски фудбалер. Тој е ученик на Металург Лиепаја, каде што Александар Страдинс бил тренер во неговата возрасна група.[1] Во 2011 година, Евгениј Казачок, како дел од друг тим на Лиепаја - Варавиксне, дебитирал во Првата лига на Летонија. Во 2012 година тој веќе играл за фарм- клубот Металург-2, а на почетокот на 2013 година, Евгениј Казачок се преселил во редовите на Спартак Јурмала.

На 31 март 2013 година, Евгениј Казачок дебитирал во Високата лига на Летонија, влегувајќи како замена во 75-та минута на натпреварот од првото коло против Младинската спортска школа Илуксте (2: 2), а во 91. минута сепак постигнал гол [2] [3] ...

На 6 декември 2013 година Евгениј Казачок бил прогласен за најдобар млад фудбалер за 2013 година во Латвија до 19 години и бил награден со „наградата Илмар Лиепинс“ [4] [5].

Достигнувања уреди

Тимски уреди

«Металург-2»
  • Победник во Првата лига на Летонија: 2012 година.

Лично уреди

  • Награда Илмарс Лиепинс: 2013 година [4].

Наводи уреди

  1. „Pirms jaunās sezonas spēkus pārbauda arī mazie“ (латвиски). liepajniekiem.lv. 2007-04-02. Посетено на 2016-01-25.[мртва врска]
  2. Agris Suveizda (2013-03-31). "Ilūkste" debitē ar vairākumā izrautu neizšķirtu pret "Spartaku" (латвиски). sportacentrs.com. Посетено на 2016-01-25.
  3. Edmunds Novickis (2013-04-08). „Virslīgas 2. kārtas 15 zvaigznes un rezultatīvo piespēļu autori“ (латвиски). sportacentrs.com. Посетено на 2016-01-25.
  4. 4,0 4,1 „Latvijas Jaunatnes futbola apbalvojumi | 2013.gads“ (латвиски). LFF. 2013-12-06. Посетено на 2016-01-25.
  5. Jānis Rubulis (2013-12-06). "Spartaka" pussargs Kazačoks saņem Latvijas jaunatnes labākā futbolista balvu“ (латвиски). sportacentrs.com. Посетено на 2016-01-25.

Надворешни врски уреди