Дуранго е сојузна држава во Мексико. Зафаќа површина од 123,317 km2 и население од 1,6 милиони. Главен град е истоимениот Дуранго.

Дуранго
Држава
Estado Libre y Soberano de Durango
Знаме на ДурангоАмблем на Дуранго
Амблем
Локација во Мексико
Локација во Мексико
Координати: 24°56′N 104°55′W / 24.933° СГШ; 104.917° ЗГД / 24.933; -104.917
ДржаваМексико
Главен градДуранго
Општини39
Создадена22 мај 1824
Управа
 • ГувернерХорхе Херера Калдера
Површина
 • Вкупна123.317 км2 (47,613 ми2)
 4-та
Најг. вис.&100000000000033400000003.340 м
Население (2012)
 • Вкупно1,667,374
 • Ранг24-та
 • Густина0/км2 (0/ми2)
 • Ранг30-та
Час. појасСредна стандардна зона (UTC−6)
 • Лете (ЛСВ)Средна дневна зона (UTC−5)
Поштенски број34-35
ISO 3166MX-DUR
Мреж. местоOfficial Web Site