Државна комисија за спречување на корупцијата


Државната комисија за спречување на корупцијата е независно тело чија цел е репресија на корупцијата и судирот на интереси.

Државна комисија за спречување на корупцијата
Државна комисија за спречување на корупцијата (2021).svg
Податоци за органот
Надлежност Собрание на Македонија
Седиште Скопје, Македонија Македонија
41°59′32″ N; 21°25′52″ E / 41.9923298° СГШ; 21.4309822° ИГД / 41.9923298; 21.4309822
Годишен буџет 55,200,000 денари[1]
Раководител Билјана Ивановска
(Претседател)
Мрежно место
dksk.mk

НаводиУреди

  1. „Буџет на ДКСК за 2020“ (PDF). ДКСК. 23 декември 2019. Посетено на 23 јануари 2021.

Надворешни врскиУреди