Централно Конго

(Пренасочено од Долно Конго)

Централно Конго (француски: Kongo central) — покраина во Демократска Република Конго и единствената што излегува на море.[1]

Централно Конго
Kongo central
Покраина
Местоположба на Централно Конго
Координати: 05°49′S 13°29′E / 5.817° ЈГШ; 13.483° ИГД / -5.817; 13.483Координати: 05°49′S 13°29′E / 5.817° ЈГШ; 13.483° ИГД / -5.817; 13.483
Земја ДР Конго
Адм. центарМатади
Најголем градМатади
Управа
 • УправникСимон Мбаки Бачија
Површина
 • Вкупна53.920 км2 (20,820 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно4.522.942
 • Густина84/км2 (220/ми2)
Службен јазикфранцуски
Национален јазикконгоански
Мреж. местоkongocentral.net

Историја уреди

Покраината Долно Конго првобитно се нарекувала Централно Конго (Kongo Central),[2][3] а потоа Долен Заир (Bas-Zaïre). Во времето на остамостојувањето на ДР Конго, оваа територија била дел од поголемата покраина Леополдвил, во чиј состав влегувале подрачјата на градот Киншаса и окрузите Кванго, Квилу и Мај-Ндомбе.

Географија уреди

 
Предел во Централно Конго
 
Вуду-маски од Централно Конго

Ова е единствената покраина во земјата што излегува на Море. Се граничи со градот Киншаса на североисток, покраината Кванго, Ангола на југ и Република Конго и анголската ексклава Кабинда на север.

Населени места уреди

Административен центар на покраината е Матади. Единствениот друг град е Бома. Останатите населени места се помали и влегуваат во окрузите Долна Река, Катаракт и Лукаја.

Населено
место
Округ Територија Население
(2010)[4]
Местоположба[4]
Бома 167.326 5°51′ S; 13°03′ E / 5.85° ЈГШ; 13.05° ИГД / -5.85; 13.05 (Бома)
Инга Долна Река Чела 10.417 5°39′ S; 13°39′ E / 5.65° ЈГШ; 13.65° ИГД / -5.65; 13.65 (Инга)
Касангулу Лукаја Касангулу 30.724 4°35′ S; 15°11′ E / 4.58° ЈГШ; 15.18° ИГД / -4.58; 15.18 (Касангулу)
Кимвула Лукаја Кимвула 5°43′03″ S; 15°57′44″ E / 5.717412° ЈГШ; 15.962191° ИГД / -5.717412; 15.962191 (Кимвула)
Кимпесе Катаракт Сонгоголо 53.660 5°33′ S; 14°26′ E / 5.55° ЈГШ; 14.43° ИГД / -5.55; 14.43 (Кимпесе)
Кинзау-Мвуете Долна Река Чела 17.870 5°29′ S; 13°17′ E / 5.48° ЈГШ; 13.28° ИГД / -5.48; 13.28 (Кинзау-Мвуете)
Кисанту Лукаја Касангулу 77.797 5°08′ S; 15°04′ E / 5.13° ЈГШ; 15.07° ИГД / -5.13; 15.07 (Кисанту)
Лукула Долна Река Лукула 31.394 5°23′ S; 12°57′ E / 5.38° ЈГШ; 12.95° ИГД / -5.38; 12.95 (Лукула)
Луози Катаракт Луози 13.258 4°57′ S; 14°08′ E / 4.95° ЈГШ; 14.13° ИГД / -4.95; 14.13 (Луози)
Мадимба Лукаја Мадимба 4°58′48″ S; 15°08′46″ E / 4.980084° ЈГШ; 15.14622° ИГД / -4.980084; 15.14622 (Мадимба)
Матади 291.338 5°49′ S; 13°29′ E / 5.82° ЈГШ; 13.48° ИГД / -5.82; 13.48 (Матади)
Мбанза-Нгунгу Катаракт Мбанза-Нгунгу 97.037 5°15′ S; 14°52′ E / 5.25° ЈГШ; 14.86° ИГД / -5.25; 14.86 (Мбанза-Нгунгу)
Муанда Муанда 86.896 5°56′ S; 12°21′ E / 5.93° ЈГШ; 12.35° ИГД / -5.93; 12.35 (Муанда)
Секе-Банза Долна Река Секе-Банза 6.015 5°20′ S; 13°16′ E / 5.33° ЈГШ; 13.27° ИГД / -5.33; 13.27 (Секе-Банза)
Сонгололо Катаракт Сонгололо 12.382 5°42′ S; 14°02′ E / 5.70° ЈГШ; 14.03° ИГД / -5.70; 14.03 (Сонгололо)
Чела Долна Река Чела 45.588 4°58′0″S 12°56′0″E / 4.96667° ЈГШ; 12.93333° ИГД / -4.96667; 12.93333 (Чела)

Наводи уреди

  1. На море излегува и главиот град Киншаса, кој може да се смета за град-покраина.
  2. „Constitution de la République Démocratique du Congo du 1er août 1964“. Global Legal Information Network. 1964. Архивирано од изворникот на 2012-08-02. Посетено на 22 May 2012. (Член 4)
  3. „Constitution de la République Démocratique du Congo du 24 juin 1967“. Global Legal Information Network. 1967. Архивирано од изворникот на 2012-08-02. Посетено на 22 May 2012. (Член 1)
  4. 4,0 4,1 „Bas-Congo: largest cities and towns and statistics of their population“. World Gazetteer. Архивирано од изворникот на 2012-12-16. Посетено на 2014-04-16.

Надворешни врски уреди