Доктор Ху

британска научнофантастична телевизиска серија

Доктор Хубританска телевизиска научнофантастична серија која се снима од 1963 до денес. Серијата ги следи авантурите на докторот, хуманоиден вонземјанец, т.н. Лорд на времето. Докторот го истражува универзумот во својот Тардис, свесен вселенси брод, кој патува и низ времето. Од надвор Тардисот изгледа како сина британска полициска кутија, каква што често можела да се види во Британија во 1963, кога за првпат се емитувала серијата. Заедно со својот придружник, докторот се бори со разни негативци во обид да спаси некои цивилизации и да им помага на луѓе во неволја.

Доктор Ху
Доктор Ху (2023)
Жанрнаучно-фантастична драма
Создадена од
Напишана одVarious
Режирана одVarious
УлогиVarious Doctors
(as of 2022, Jodie Whittaker)
Various companions
(as of 2022, Mandip Gill and John Bishop)
Тематски композитор
Воведна темаDoctor Who theme music
Композитор(и)Various composers
(since 2005, Murray Gold)
Земја на потеклоUnited Kingdom
Бр. на сезони26 (1963–89)
13 (2005-present)
Бр. на епизоди870 (97 missing) (список на епизоди)
Производство
Извршен продуцент(и)Various
(as of 2021, Chris Chibnall and Matt Strevens [1])
КамераSingle/multiple-camera hybrid
ВреметраењеRegular episodes:
  • 25 minutes (1963–84, 1986–89)
  • 45 minutes (1985, 2005–present)
Specials:
Various: 50–90 minutes
Прикажување
Првична мрежа
Сликов формат
Звучен формат
Првично прикажувањеClassic series:
23 ноември 1963 (1963-11-23) –
6 December 1989
Television film:
12 May 1996
Revived series:
26 March 2005 – present
Хронологија
Слични програми
Надворешни врски
Doctor Who at the BBCbbc.co.uk/doctorwho/
Лого на доктор Ху 1963-1967 година
Лого на доктор Ху 1963-1967 година
Доктор Ху Широката привлечност на програмата привлекува публика од деца и семејства, како и обожаватели на научна фантастика

Содржина уреди

Доктор Ху ги следи авантурите на главниот лик, вонземјанец, Time Lord, престапник од планетата Галифреј, кој се претстставува со името Докторот. Тој пребегнува од Галифреј во украден ТАРДИС Тип 40 временска машина - "Time and Relative Dimension(s) in Space" (Време и релативна димензија во вселената) - со помош на кој патува низ времето и просторот. Поради некаков дефект на „камелеонското коло“ на Тардисот, кое му овозможува на Тардисот да се престори во некаков локален објект за да се скрие од другите, Тардисот на Докторот секогаш е сина британска полициска кутија. Докторот често патува со еден или повеќе придружници, со кои ги споделува своите авантури, најчесто луѓе, бидејќи е фасциниран од планетата Земја. Често наоѓа настани за кои е љубопитен, додека се обидува да спречи зли сили да им наштетат на невини луѓе или да ја сменат историјата, употребувајќи ги само својата генијалност и минимални средства, како неговиот повеќенаменски соничен шрафцигер. Како Лорд на времето, Докторот има способност да се регенерира кога неговото тело е смртно оштетено, заземајќи нов изглед и нови карактерни особини. Во текот на своите патувања има стекнато бројни репријатели, кои се појавуваат често низ серијата, вклучувајќи ги Далек, Кибер-луѓе, и уште еден Лорд на времето Господарот.

Наводи уреди

  1. „Brian Minchin confirmed as New Executive Producer of Doctor Who“. BBC. 30 April 2013. Посетено на 30 April 2013.