Дигитална тврдина

Дигитална тврдина (англиски:Digital Fortress) е првиот роман на американскиот автор Ден Браун.

Дигитална тврдина  
Digitalna tvrdina.jpg
Македонска корица
АвторДен Браун
Наслов на
оригиналот
Digital Fortress
ПреведувачМарија и Метју Џонс
ЗемјаСАД
Јазиканглиски
Жанр(ови)научна фантастика,
техно-трилер
ИздавачSt. Martin's Press
Издадена1996
Страници407
СледнаAngels & Demons


Македонско издание на книгата (Издание на Магор)

СодржинаУреди

Кога непобедливата машина за пробивање на кодови на Агенцијата за национална безбедност ќе се соочи со таинствениот код што не може да го пробие, агенцијата ќе го повика својот главен криптограф, Сузан Флечер, брилијантна, убава математичарка. Она што таа ќе го открие ќе ги затресе коридорите на моќта. Агенцијата ќе биде држена во заложништво, не со оружје и бомби, туку со помош на код - толку комплексен што може да го осакати разузнавањето на САД, ако се активира. Фатена во се позаврзана бура од тајни и лаги, Флечер се бори да ја спаси агенцијата во која што верува. Предадена од сите страни, таа се наоѓа себеси како се бори не само за својата татковина, туку и за својот живот, а на крајот, и за животот на човекот што го сака.

КритикиУреди

„Во оваа убедлива приказна со брзо темпо, Браун ја заматува границата меѓу доброто и злото доволно за да ги воодушеви и патриотите и параноиците подеднакво.“ - Публишер Викли

„Мајсторски... со постепено забрзување и интензивирање на опасностите што го задржаа моето внимание уште од првата страница.“ - ПРОВИДЕНС САНДЕЈ ЏОУРНАЛ