Ден на вафли е традиција што се слави во Шведска, Норвешка и Данска (Скандинавија), на 25 март, што е и празникот на Благовештението,[1] на кој обично се јадат вафли. Преминот од верската прослава на Денот на вафлите се случи затоа што шведскиот Пролетниот ден, што значи „Денот на Богородица“ (Празникот на Благовештението), звучи слично на våffeldagen („ден на вафлите“) во побрз говор, и така со текот на времето Швеѓаните почнале да повикуваат Денот на вафли и прославување со јадење вафли.[2][3]

Традиционални шведски вафли со крем и џем.

Денот на вафлите неодамна почнал да се слави и во други земји, често воведен во ресторани и кафулиња специјализирани за вафли, како во Индија, каде што белгиската компанија за вафли во 2018 година изјавила дека ќе го прослават Националниот ден на вафлите во јули,[4] или во Норвешка, каде Денот на вафли бил сосема непознат додека производителите на пегли за вафли, млеко и брашно не почнале да го промовираат денот на вафли во средината на 2010-тите.[5] Во Соединетите Американски Држави, Националниот ден на вафли се слави во август за да го одбележи датумот на американски патент за пегла за вафли;[6] сепак, прославата е опишана како „во најдобар случај „бизарен“ или „уникатен“ празник - флуктуалниот дел од коментарите на радио диџеите“,[7] честа критика на деновите на прослава на храна. Некои луѓе ја сакаат оваа прилика и ја сметаат за вистински фестивал, додека на други навистина не им се допаѓа или не ја разбираат.[8]

Наводи

уреди
  1. Omoniyi, Tope (2006). Explorations in the sociology of language and religion. Fishman, Joshua A. Amsterdam: J. Benjamins. стр. 253. ISBN 9027227101. OCLC 427506747.
  2. Fieldhouse, Paul (2017). Food, feasts, and faith : an encyclopedia of food culture in world religions. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. стр. 35. ISBN 9781610694117. OCLC 959260516.
  3. Gulevich, Tanya (2002). Encyclopedia of Easter, Carnival, and Lent. Detroit: Omnigraphics. стр. 8. ISBN 0780804325. OCLC 48163449.
  4. „National Waffle Day: Sweet binge on your favourite waffles at just ₹100!“. Mumbai Live (англиски). Посетено на 2019-01-30.
  5. Aasheim, Tore (2016-03-24). „Vaffeldag til ære for Marias graviditet“. opdalingen.no (норвешки букмол). Архивирано од изворникот на 2019-01-30. Посетено на 2019-01-30.
  6. Smith, Andrew F. (2013). The Oxford encyclopedia of food and drink in America (2. изд.). New York, New York: Oxford University Press. стр. 554. ISBN 9780199734962. OCLC 781555950.
  7. „The Waffle Day Controversy“. MrBreakfast.com. Посетено на 2019-01-30.
  8. Rayner, Jay (2018-02-22). „Tripe Day, Waffle Day, Nutella Day – when did food get so needy?“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 2019-01-30.