Давидов град

Координати: 31°46′25″N 35°14′08″E / 31.77361° N; 35.23556° E / 31.77361; 35.23556

Jerusalem ruins from Davids.jpg
Макета на Давидовиот град со Вториот храм.

Давидовиот град (хебрејски:העופל‎) е назив за денешниот град Ерусалим, Израел, кој во времето на цар Давид се наоѓал на ридот на храмовите односно стариот дел од градот.

НаводиУреди