Гунма (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 36°21′59″N 139°6′59″E / 36.36639° N; 139.11639° E / 36.36639; 139.11639

Гунма (јапонски: 群馬; Gunma-ken) е префектура која се наоѓа на северозападниот крај на Канто во регионот Хоншу, Јапонија. Главен град на префектурата е Маебаши.

Локацијата на префектурата Гунме во Јапонија

Надворешни врскиУреди