Гробишта Оук Риџ

Гробиштата Оук Риџ (англиски: Oak Ridge Cemetery) се комплекс гробишта кои се наоѓаат во Спрингфилд, Илиноис во Соединетите Американски Држави. Овие гробишта се особено популарни и значајни за американската култура и историја бидејќи тука се наоѓа вечниот дом на Абрахам Линколн, но и на неговата жена Мери Тод Линколн и на сите освен едно од неговите деца. Покрај ова семејство, во Оук Риџ се закопани и уште неколку познати американски и илиноиски политички личности. Поради гробот на Линколн, Оук Риџ е втор најпосетуван комплекс гробишта во САД, веднаш зад Националните гробишта Арлингтон.[2]

Гробот на Абрахам Линколн се наоѓа на гробиштата Оук Риџ.[1]

Позначајни гробнициУреди

На ова место се закопани, меѓу останатите, и следните значајни американски личности:

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „National Register Information System“. National Register of Historic Places. National Park Service. 2007-01-23. Архивирано од изворникот на 2009-04-22. Посетено на 2010-11-06.
  2. www.graveyards.com

Надворешни врскиУреди


Координати: 39°49′27″ N; 89°39′31″ W / 39.8240782524° СГШ; 89.6585869789° ЗГД / 39.8240782524; -89.6585869789