Голем Аубриг (изворно: Gross Aubrig) - планина висока 1.695 м, на Швицерските Алпи, Швајцарија со поглед кон езерото Вагитал во кантонот Швиц. Се наоѓа северно од Флуебриг, во опсег помеѓу долината на Сил и Вагитал. Неговиот сосед Мал Аубриг се наоѓа на запад.

Голем Аубри
Поглед од западната страна
Највисока точка
Надм. вис.1695 м
Истакнатост327 м [1]
Координати47°6′41″N 8°52′57″E / 47.11139° СГШ; 8.88250° ИГД / 47.11139; 8.88250
Географија
Голем Аубри на карта

Карта

МестоШвиц, Швајцарија
Матичен венецШвицки Алпи

Наводи уреди

  1. Преземено од топографските карти на Swisstopo. Топографската истакнатост е Флашлипас (1,368 м).

Надворешни врски уреди