Голема Виндзорска Пештера

Голема Виндзорска пештера — пештера која се наоѓа во Јамајка. Покриените ридови со шуми на округот Кокпит на Јамајка честопати се споредуваат со превртена кутија за јајца. Се состои од познатиот конусен карст, а нивниот одводен систем се наоѓа целосно под земја. Големата Виндзорска Пештера е една од неколкуте познати варовнички пештери; таа е важен остаток од некогашниот одводен систем, сега преполн со наслојки од калцит. Во неа се наоѓаат мали пештерски потоци, но главниоте одводни текови се наоѓаат скриени под нивото на подземната вода, длабоко во варовникот.

Голема Виндзорска Пештера
МестоЈамајка 18°21′03″ N; 77°38′51″ W / 18.3509614° СГШ; 77.6475263° ЗГД / 18.3509614; -77.6475263Координати: 18°21′03″ N; 77°38′51″ W / 18.3509614° СГШ; 77.6475263° ЗГД / 18.3509614; -77.6475263[1]
Длабочина80 метри
Должина2,980 метри
Влезови4[1]
Список на
влезови
Главен
Горен
Бамбу дно
Покачување на поплавата[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Stewart, R S (2002–2005). „Windsor Cave Jamaica - Field Notes“. Jamaican Caves Organisation. Посетено на 2009-09-18.CS1-одржување: датумски формат (link)